Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Kawalerki mają niewielki metraż, ale pomimo tego można je umiejętnie zaaranżować. Z pomocą oświetlenia możliwe staje się przykładowo optyczne powiększenie wnętrza. Warto wobec tego poświęcić trochę czasu na dobranie lamp sufitowych, podłogowych i wiszących. Wybór jest obecnie ogromny, więc nie ma problemu z dopasowaniem do stylistyki pomieszczenia, indywidualnych potrzeb i preferencji. Trzeba też uwzględnić oczywiście wielkość wnętrz. Przy wyborze oświetlenia do kawalerki warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Znaczenie ma rodzaj i ilość źródeł światła, jego barwa. 

Jakie oświetlenie najlepiej nadaje się do kawalerki?

W przypadku kawalerki można mówić o jednym dużym pomieszczeniu, które pełni wiele funkcji. Dla pary lub singli jest to idealne rozwiązanie, a umiejętnie zaaranżowane wnętrza stają się przytulne. Ważne będzie także to, aby właściwie oświetlić niewielką przestrzeń. Umiejętnie dobrane źródła światła zagwarantują spójność i harmonię. Na uwadze powinno się mieć zarówno ilości lamp, jak i ich rozmieszczenie. Zacząć należy od oświetlenia centralnego w postaci lampy głównej. Godne polecenia są plafony w środkowej części pokoju. Rozświetlą one równomiernie całe pomieszczenie. Można również liczyć na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Dobrym wyborem będzie także montaż większej ilości mniejszych lamp sufitowych. W ten sposób możliwe stanie się optyczne wydłużenie wnętrza. Uzyska się sporo światła i jednocześnie stworzy bardzo ciekawy efekt.

W kawalerce nie może oczywiście zabraknąć   światła zadaniowego, które służy do oświetlenia konkretnych stref w pomieszczeniu. Przykładowo w części przeznaczonej do relaksu i wypoczynku świetnie sprawdzają się kinkiety. Z kolei w miejscu pracy przyda się lampka biurowa, stołowa. Do kuchni dobrym rozwiązaniem będzie niewielka lampa wisząca. Lepiej wystrzegać się masywnego oświetlenia podłogowego. Zajmuje sporo miejsca i zaburza proporcje wnętrza. Kolejną kwestią jest kolorystyka. Przy ograniczonym metrażu najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na lampy z kloszami utrzymanymi w jasnej kolorystyce. Ma to na celu optyczne powiększenie wnętrza. Warto wobec tego zdecydować się przede wszystkim na:

  •   Biel,
  •   Beż,
  •   Pastelowe kolory. 

Jak oświetlić kawalerkę?

Bardzo ważną kwestią w przypadku kawalerki jest jak najlepsze jej doświetlenie. Pomieszczenie ma być jak najjaśniejsze. Można to uzyskać przede wszystkim za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia centralnego. Nie sprawdzą się wiszące żyrandole przy ograniczonym metrażu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie oświetlenia skierowanego ku górze. W ten sposób optycznie powiększy się wnętrze. Jasne lampy z abażurami ustawionymi do góry rozpraszają światła po całym pomieszczeniu. Jest ono odbijane od sufitu, co zapewnia uzyskanie pożądanego efektu. Świetną opcją będzie także wybór lamp sufitowych bez klosza, aby uzyskać jeszcze więcej światła.

Do oświetlenia blatu kuchennego rewelacyjnie sprawdzają się taśmy LED, najlepiej z neutralnym światłem, aby ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności. Ciekawe efekt uzyska się także dzięki użyciu oświetlenia LED do wyeksponowania elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Warto wobec tego zamontować również punktowe oświetlenie. Świetnie sprawdzi się zarówno przylegające światło przysufitowe, jak i kilka mniejszych halogenów lub oczek punktowych. Polecić można również lampy typu pająk, do kawalerki nadają się idealnie.  Odkryte żarówki i zwisające przewody prezentują się bardzo efektownie. Będzie to praktyczna dekoracja. Warto zdecydować się także na kinkiety z wysięgnikami, aby móc z łatwością zmieniać kąt padania światła, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i preferencjami.

Jakie lampy sprawdzą się w kawalerce?

Oświetlenie w kawalerce jest potrzebne także w przedpokoju. Wybór nie powinien być przypadkowy, bo odpowiednie źródło światła jest potrzebne do tego, aby bez problemu wiązać obuwie, znaleźć okrycie wierzchnie w szafie, obejrzeć się w lustrze. Za pomocą lampy możliwe staje się także rozjaśnienie pomieszczenia i optyczne dodanie mu przestrzeni. Świetnie sprawdzi się lustro w przedpokoju, od którego będzie odbijać się światło lampy lub kinkietu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku kawalerki jest zdecydowanie się na lampę z kilkoma źródłami światła. Można zdecydować się przykładowo na model designerski z fantazyjnie ułożonymi żarówkami. Najlepiej sprawdzają się lampy z regulowanymi ramionami, które dowolnie się wyginają. 

Z kolei do sypialni i w strefie przeznaczonej do wypoczynku przyda się kinkiet z kloszem zapewniającym przytulne światło. Do małych pomieszczeń nie nadają się duże i długie lampy z abażurami. Nieodpowiednie są także bardzo szerokie modele, szczególnie z żarówkami osłoniętymi kloszem.  Do kawalerce nie sprawdzi się zastosowanie tylko jednego światła. Powinno się rozświetlić pomieszczenie za pomocą wielu halogenów i oczek stropowych. Dobrym rozwiązaniem będzie szyna z lampami halogenowymi. Zapewni to skuteczne doświetlenie wszystkich kątów.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kilka inspiracji na oświetlenie pokoju dziecka
6 pomysłów na modne oświetlenie pokoju dziecięcego

Zamknij