Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
Modyfikowany: 30.11.2021
[Ocena: 0 Średnia: 0]
Styl rustykalny utożsamiany jest z domowym ciepłem. Wybierany jest przede wszystkim przez osoby, które lubią otaczać się miłymi, delikatnymi przedmiotami, rzeczami, do których można się przytulić. Opiera się na tworzeniu wyjątkowej atmosfery w mieszkaniu lub domu. Oprócz mebli i dodatków ważną rolę w rustykalnym wnętrzu odgrywać powinno światło. Okazuje się, że można nim wyczarować magiczne, ciepłe pomieszczenie. Jak więc oświetlić rustykalne wnętrze? Zapraszamy do przeglądu najmodniejszych rustykalnych lamp.

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny nazywany jest inaczej wiejskim lub sielskim. Wzoruje się również nieco na stylu romantycznym. Mieszkania i domy w klimacie rustykalnym wyróżniają się niepowtarzalnym, wręcz sielankowym charakterem. Bardzo ważnym elementem pomieszczeń rustykalnych są elementy drewniane. Mamy tu na myśli zarówno meble, różne dekoracje, lustra w rattanowych oprawach jak i inne ozdoby. 

W rustykalnym wnętrzu nie może zabraknąć kwiaty, szczególnie lawendy w rustykalnych donicach. przydadzą się miękkie, ciepłe materiały – na zasłony, poduszki, narzuty itd. Jednak dobór oświetlenia rustykalnego nie jest tak prosty, jakby się mogło wydawać. Lampy muszą nawiązywać swoim wyglądem do folkloru, wiejskości. Bardzo dobrze będą prezentować się żyrandole imitujące świeczniki oraz wszelkiego typu lampy z drewnianymi oprawami i innymi elementami drewnianymi. 

Kinkiety rustykalne – inspiracje

Kinkiety są idealnym typem oświetlenia do rustykalnych wnętrz. Są wprost do niego stworzone, ponieważ dodaje pomieszczeniom przytulności. Kinkiety rustykalne powinny swoim wyglądem nawiązywać do starych lamp, świec bądź mieć drewniane elementy. Warto wybrać modele na drewnianej podstawie z kloszami imitującymi lampy naftowe. Można również sięgnąć po kinkiety rustykalne z kloszami z materiałów, koronek, wykonanych na drutach czy szydełku. Takie modele dodadzą wnętrzu sielskiego charakteru. Zapewnią ciepłe, rozproszone oświetlenie do rustykalnej sypialni czy salonu. Gdzie warto umieścić kinkiety w rustykalnym mieszkaniu? Przede wszystkim w okolicach łóżka, foteli, miejsc odpoczynku. Jako że w sielskim wnętrzu nie może zabraknąć starych obrazów, warto kinkiety umieścić również w tych okolicach, by mogły je efektownie podświetlić.

Lampy stołowe do wnętrza rustykalnego

Rustykalne, swojskie wnętrze wprost nie może obyć się bez drewnianego stolika kawowego (lub szklanego), na który stanie filiżanka kawy, herbaty, czekolady, leżeć będzie gazeta, stać wazon z kwiatami. Uzupełnieniem tych drobiazgów może być rustykalna lampka stołowa. Uroczego klimatu całemu pomieszczeniu nada niewielkie lampa dające ciepłe światło. W przypadku tego typu oświetlenia polecamy modele z drewnianą podstawą i wymiennymi kloszami. Dzięki temu będziemy mogli zmieniać je w zależności od naszego nastroju i okoliczności. Jakie kloszy do rustykalnej lampy stołowej wybrać? Mogą to być klosze:

  • szklane,
  • papierowe,
  • materiałowe,
  • koronkowe,
  • cearmiczne,
  • rattanowe.

Ciekawym rozwiązaniem są również modele, w których najważniejszą rolę odgrywa nie klosz, a sama żarówka. Warto do nich wybrać żarówki Eddisona, które imitują klasyczne, choć są energooszczędne. Wszystkie dekoracyjne źródła światła, np. w kształcie świeczek, mogą być z powodzeniem stosowane w rustykalnych lampach stołowych. Wielbiciele motywów morskich powinni z kolei sięgnąć po modele lampek imitujące latarnie morskie i małe, przenośne latarenki.

Lampy wiszące do pokoju rustykalnego

Lampy wiszące i sufitowe w praktycznie każdym stylu są głównym oświetleniem wnętrza. Także i w tych rustykalnych odgrywają bardzo ważną rolę. W sklepach internetowych i stacjonarnych z oświetleniem znajdziemy wiele modeli, które będą pasować do sielskiego pomieszczenia. Będą one stanowić źródło najmocniejszego światła, a przede wszystkim umożliwią nam wykonywanie codziennych obowiązków. Jakie modele możemy wybrać? Wszelkie lampy wiszące z elementami drewnianymi, szklanymi i metalowymi. Dobrze, by miały regulację wysokości, dzięki czemu dopasujemy je do potrzeb domowników. Warto wybierać materiały naturalne jak korek, rattan, bambus, różne gatunki drewna. Wykonane z nich lampy będą nie tylko modne, ale i dodadzą przytulności wnętrzu.

Żyrandole w rustykalnym wnętrzu

Kolejnym typem oświetlenia rustykalnego, które możemy wykorzystać w mieszkaniach i domach urządzonych w tym stylu, są żyrandole. Zarówno delikatne, jak i bardziej rozbudowane modele, szczególnie te z elementami drewna, szkła, kryształu będą dobrze ocieplały wnętrze. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na żyrandole – świeczniki. Dziś, dla wysokiej funkcjonalności i bezpieczeństwa lamp, możemy oczywiście postawić na modele imitujące świeczki.

Barwa światła w oświetleniu rustykalnym

Rustykalne wnętrza lubią światło o ciepłej barwie. Zimna barwa światła zdecydowanie nie pasuje do stylu rustykalnego, daje poczucia zimna, które absolutnie nie pasuje do takich wnętrz. Z tego samego powodu w rustykalnym wnętrzu musimy unikać nowoczesnych lamp, które nie mają tak ciepłego, domowego charakteru.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dobrać nastrojowe oświetlenie do sypialni? 5 przykładów

Zamknij