Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]
Sypialnia to przede wszystkim miejsce naszego codziennego odpoczynku. Zarówno snu, jak i czytaniu książek, oglądaniu filmów czy rozmowom z bliskimi osobami. To, jaki nastrój będzie panował w tym wnętrzu, w dużej mierze zależy od oświetlenia, jaki w nim zamontujemy. Dobór sprzyjającego nie tylko wypoczynkowi, ale również romantycznym chwilom oświetlenia, może stanowić nie lada wyzwanie. O tym, jak sobie z nim poradzić, traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Po co nam nastrojowe oświetlenie w sypialni?

Budowanie określonego nastroju w naszych domach zwykle zaczynamy od dobrania takich elementów jak kolorystyka pomieszczeń, umeblowanie, zastosowanie zasłon, rolet, bądź żaluzji w oknach, dobranie dodatków o określonym charakterze i kolorystyce. Sypialnia, to miejsce, w którym nie tylko śpimy, czy też w szerszym znaczeniu tego słowa wypoczywamy. To pomieszczenie służące także budowaniu związku poprzez spędzanie w nim intymnych chwil z naszą partnerką lub partnerem. Nastrojowe oświetlenie w sypialni pomoże nam w odstresowaniu się po ciężkim dniu. Może sprawić, że nasz wypoczynek będzie bardziej wydajny, jednak jego głównym celem jest budowanie nastroju sprzyjającego intymności. 

Czy górne światło może tworzyć nastrój w sypialni?

W większości pomieszczeń w naszych domach lub mieszkaniach znajduje się lampa wisząca na suficie. To praktyczne rozwiązanie pozwala nam na zaoszczędzenie miejsca przy jednoczesnym oświetleniu całego pokoju. W roli górnego oświetlenia występują też coraz częściej reflektory. Mają one tę zaletę, że pozwalają kierować strumień światła w różnych kierunkach. Od nas zależy, czy któreś miejsce w sypialni będzie bardziej lub mniej oświetlone. Oprócz tego możemy skorzystać z włączników posiadających funkcję zmiany intensywności oświetlenia, a także jego kolorystyki. Co do zasady jednak górne oświetlenie ma raczej średni wpływ na panujący we wnętrzu nastrój, ponieważ nie to jest jego rolą.

Rola kinkietów w tworzeniu nastroju w sypialni

Kinkiety to typ oświetlenia, który wydaje się być wprost stworzony do sypialni. Są one nie tylko dyskretne, ale również z powodu mocowania na ścianach, nie zajmują wiele miejsca. Ponadto możemy dobrać do nich klosze dosłownie w każdym możliwym stylu, przez co stanowią ciekawe uzupełnienie wystroju wnętrza. W takim pomieszczeniu jak sypialnia mogą one zarówno służyć jako oświetlenie główne, jak również rozjaśniać mrok w miejscach, gdzie światło pochodzące z głównej lampy nie jest w stanie umożliwić nam preferowanej aktywności, np. czytania lub służyć jedynie tworzeniu przytulnej buduarowej atmosfery. W takim przypadku powinny one mieć matowe klosze, by nie dawać zbyt ostrego światła. Innym zastosowaniem kinkietów do budowania nastroju w sypialni może być ich wykorzystanie do podświetlenia określonych elementów wystroju tego pomieszczenia. Kinkiet może oświetlać, np. obraz na ścianie lub rzeźbę stojącą na podłodze. Takie zabiegi sprawiają, że sypialnia zyskuje elegancki wygląd, a jednocześnie poprzez zastosowanie dodatkowego źródła światła o ciepłej barwie sprawia wrażenie bardziej przytulnego miejsca, sprzyjającego zarówno odpoczynkowi, jak i romantycznym chwilom miejsca.

Nastrojowe lampki nocne do sypialni

Żaden inny typ oświetlenia tak mocno nie kojarzy nam się z sypialnią jak lampki nocne. Mogą one przybierać różne formy, zaś ich klosze być wykonane z przeróżnych materiałów. Pozwala to w łatwy sposób dobrać lampkę do stylu umeblowania sypialni, a zwłaszcza szafki nocnej, na której stoi. Jeżeli stawiamy w sypialni na styl boho, to lampki mogą mieć klosze wykonane ze sznurków, jeśli zaś marzy nam się styl glamour, wówczas lampki będą miały kryształowe bądź złote klosze. Materiał, z jakiego wykonany jest klosz lampki nocnej, ma duże znaczenie dla stopnia rozproszenia światła. Gdy chcemy, by było miękkie, ciepłe i nastrojowe postawmy na klosze tkaninowe, koronkowe.

Lampy podłogowe do sypialni – czy pomogą tworzyć nastrój?

Podobnie jak inne rodzaje oświetlenia, lampy podłogowe mogą współtworzyć nastrój w sypialni. Muszą być jednak one odpowiednio dobrane do wielkości wnętrza – nie powinny go dominować, więc nadadzą się tylko do większych sypialni. Z uwagi na dostępność form lamp podłogowych jesteśmy w stanie bez trudu znaleźć taką, która będzie pasowała do wystroju wnętrza. Ponadto, jeśli dysponujemy naprawdę dużą sypialnią, możemy przy pomocy lamp podłogowych wydzielić strefy oświetlenia. Zastosowanie takiego źródła światła może dodać sypialni przytulności poprzez użycie klosza z materiału, który spowoduje, że światło lampy będzie łagodne i przytłumione. Podobnie jak w przypadku innych typów oświetlenia możemy regulować moc światła, by sprawić, że będzie ono współtworzyć pożądany przez nas w danej chwili nastrój.

Oświetlenie punktowe do sypialni

W naszych sypialniach możemy także postawić na oświetlenie punktowe. Nieocenione będą w tej roli reflektory oraz spoty LED. Ten typ źródeł światła pozwoli nam na oświetlanie wybranych miejsc lub przedmiotów w sypialni. Za jego pomocą możemy, np. podkreślić element umeblowania, bądź podświetlić pluszowe dodatki, aby dodać pomieszczeniu wrażenia przytulności.  

 

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak oświetlić salon zgodnie z zasadami feng shui? Podpowiadamy!

Zamknij