Autor:
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Do jakich pomieszczeń pasują kinkiety w stylu skandynawskim?
Kinkiety w stylu skandynawskim charakteryzują się prostotą, ładem i minimalizmem. Cechy te wyrażane są w prostych formach dekoracyjnych oraz naturalnych materiałach. Sprawdzą się one w wielu wnętrzach – ale nie tylko tych skandynawskich. Gdzie umieścić kinkiety skandynawskie? Przeczytaj nasz wpis.

Co wyróżnia kinkiety skandynawskie?

To, co wyróżnia lampy w stylu skandynawskim, w tym również kinkiety, to przede wszystkim oszczędność formy, minimalistyczne oprawy, klosze wykonane z naturalnych materiałów. Kinkiety skandynawskie to umiłowanie naturalności, dlatego najczęściej wykonane są one z takich materiałów, jak metal, tkaniny, a nawet drewno czy papier. Charakteryzują się również określoną paletą barw, w której dominują przede wszystkim biel, czerń, elementy chromowane, srebro, złoto, szarości. Najczęściej pełnią rolę oświetlenia dodatkowego, czyli wspomagającego lub miejscowego. Za ich pomocą możemy efektywnie oświetlić wnętrze przy minimalnym wykorzystaniu przestrzeni. Często umieszczane są w określonych punktach pomieszczenia, np. nad łóżkiem, gdzie wykorzystywane są do czytania, i wówczas pełnią funkcję oświetlenia kierunkowego. Walory użytkowe kinkietów zależą przede wszystkim od rodzaju oprawy oraz źródła światła. Kinkiety z zamkniętymi kloszami dają delikatniejsze światło, z kolei te z otwartymi – dobrze oświetlą przestrzeń przed lub nad nim.

Gdzie umieścić kinkiety skandynawskie?

Istnieje wiele modeli kinkietów w stylu skandynawskim, które znakomicie wkomponowują się w niemal każde pomieszczenie.

Kinkiety skandynawskie do salonu

Salon to pomieszczenie, które składa się z kilku stref. Strefa relaksu, w której najczęściej mamy umieszczoną kanapę i telewizor, kącik jadalniany, gdzie spożywamy posiłki czy miejsce do pracy, którego integralną częścią jest biurko z komputerem. Nie ulega wątpliwości, że najważniejsze w salonie jest oświetlenie ogólne. Nie możemy jednak zapominać o oświetleniu punktowym, które dostosowujemy do aktualnych potrzeb. W roli oświetlenia wspomagającego w salonie doskonale sprawdzą się kinkiety skandynawskie. Pozwolą one oświetlić wybrane fragmenty wnętrza, a dodatkowo spełnią rolę dekoracyjną. Pamiętajmy, aby były dopasowane wizualnie do wnętrza. Bierzemy pod uwagę stylistykę salonu i na tej podstawie dokonajmy selekcji spośród oferowanych kinkietów skandynawskich.

Kinkiety skandynawskie do sypialni

Kinkiety skandynawskie doskonale sprawdzą się w roli lampki nocnej w sypialni. Można zamontować je nad stolikiem nocnym lub bezpośrednio nad głową. Dzięki takiemu rozwiązaniu kinkiet będzie w sypialni pełnił funkcję lampki do czytania, jednocześnie tworząc klimat wnętrza i doświetlając pomieszczenie.

Kinkiety skandynawskie do łazienki

Poza tym, że w łazience prawie zawsze stosuje się lampy sufitowe, bardzo często wybiera się również tam kinkiety – w szczególności do doświetlenia strefy lustra i umywalki, która wymaga większej jasności ze względu na różne czynności wykonywane w tych obszarach. W przypadku tego typu pomieszczeń bardzo ważne jest swoiste wyważenie, czyli osiągnięcie pewnej równowagi pomiędzy funkcjonalnością a aspektami dekoracyjnymi.

Kinkiety skandynawskie do kuchni

Pewnie wielu z was zastanawia się, gdzie w kuchni znajdzie się miejsce na kinkiety. Kinkiety z powodzeniem sprawdzają się do oświetlenia blatu roboczego. Powieszone nad szafkami górnymi lub na ścianie, w miejscu, gdzie nie ma zabudowy górnej, doskonale oświetlają blat. Kinkiety w stylu skandynawskim wykorzystać można również do oświetlenia ściany ze zdjęciami.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaka lampa dająca dużo światła sprawdzi się w nowoczesnym salonie?

Odpowiednie oświetlenie salonu może podkreślić i wydobyć jego walory. Dobierając oświetlenie do salonu, należy zwrócić uwagę na funkcjonalność wybieranych opraw....

Zamknij