Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Dobrze dobrane oświetlenie do łazienki może sprawić, że skorzystamy z niej o wiele szybciej i wygodniej. Szczególnie w kwestii makijażu oraz pielęgnacji ciała, gdzie potrzebne są precyzja i cierpliwość. Prawidłowe oświetlenie nie musi oznaczać żarówek o dużej mocy. Liczy się właściwe rozmieszczenie punktów oświetleniowych i dobranie odpowiednich lamp. Jak to zrobić? Podpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.

Od czego rozpocząć planowanie oświetlenia w łazience?

Planowanie oświetlenia najlepiej rozpocząć od szkiców i wstępnego rozkładu pomieszczenia. Lampki powinny pojawić się wszędzie tam, gdzie najczęściej przebywamy. Jeśli łazienka jest mała, to warto punkty oświetleniowe podzielić na dwa – jeden nad lustrem, a drugi na środku pomieszczenia. Nietypowe ukształtowanie ścian, na przykład skosy, warto dodatkowo rozświetlić za pomocą halogenów ledowych.

Jakie lampy pasują do łazienki?

Wybierając lampy do łazienki, warto zwrócić uwagę na ich trwałość. Wskazana jest ochrona przed wysoką wilgotnością, a także mały rozmiar, co uchroni przed przypadkowym zaczepieniem o zbyt długi przewód. Oto najczęściej wybierane lampy do łazienki:

  • halogeny led – małe, jasne i tanie lampki do łazienki. Ponadto ich nieocenionym plusem jest możliwość instalacji na suficie podwieszanym, co jest nie tylko bezpieczne, ale również zaoszczędza sporo miejsca;
  • kinkiety – małe i zgrabne lampki do dużej mocy. Ich intensywność zależy nie tylko od zainstalowanego leda. Wiele nowoczesnych produktów tego typu ma lustrzane powłoki, które pozwalają dowolnie kierować źródło światła. Do tego rozpraszają je po pomieszczeniu. Kinkiety najlepiej sprawdzą się przy lustrze, gdzie często potrzebujemy jaśniejszej lampy;
  • listwy z ledami lub halogenami – listwa z dowolną ilością lampek również jest uniwersalnym typem oświetlenia. Łatwy montaż pozwoli przytwierdzić ją w dowolnym miejscu, a jej długość zależy od samych żarówek. Listwy z halogenami można kierować na wiele stron jednocześnie, w zależności od aktualnych potrzeb;
  • plafony – małe i bezpieczne lampy, które dobrze doświetlają pomieszczenie, ale także pozwalają zachować bezpieczeństwo. Wiele z nich ma dodatkowe uszczelnienia, które zapobiegają przed wnikaniem wilgoci do wnętrza lampy. Ich minusem jest mniejsza kontrola nad kątem świecenia.

Jeśli mamy więcej czasu i chęci, to możemy zdecydować się na eksperymentowanie z podwieszanym sufitem, na którym zainstalujemy ledowe halogeny. Lampki zainstalowane w ścianie lub dookoła lustra też zrobią świetne wrażenie.

Oświetlenie punktowe do łazienki

Wiele osób uważa, że najlepszym oświetleniem do łazienki są lampki zapewniające punktowe światło. Po części to prawda, jednak tylko wtedy, kiedy myślimy o samym lustrze. Duża łazienka wymaga głównej lampy o dużej mocy, która dobrze doświetli całe pomieszczenie. Reszta lampek może być punktowa, gdyż traktujemy je jako światło do zadań specjalnych, czyli makijażu i różnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oświetleniem punktowym mogą być ledy w suficie podwieszanym, ale też listwy lub kinkiety z regulacją. Ważne jest to, aby światło padało w zbitej wiązce, a nie rozpraszało się po całym pomieszczeniu. Podobny zabieg wykorzystuje się w oświetleniu scenicznym lub biurowym.

Rozmieszczenie halogenów na suficie w łazience

Nie da się ukryć, że pomimo szerokiego wyboru największą popularnością cieszą się halogeny. Ich montaż może być trochę skomplikowany, jednak dobre doświetlenie najbardziej potrzebnych miejsc i atrakcyjna cena wynagradzają wszelkie trudy.

Zanim zaczniemy montować halogeny na suficie, warto pomyśleć nad ich najlepszym ułożeniem. Nie możemy wypełnić lampkami całego sufitu, ponieważ nie będzie to praktyczne ani estetyczne. Najbardziej potrzebnymi punktami oświetleniowymi w łazience są:

  • lustro;
  • wanna;
  • kabina;
  • centrum łazienki.

Jeśli obawiamy się, że to za mało, to dopytajmy fachowców. Na pewno wytłumaczą i uspokoją, dlaczego taka ilość światła jest wystarczająca. W razie wątpliwości polecą nam instalację ledów o większej ilości lumenów, co zrekompensuje liczbę halogenków.

Lampy do łazienki a ich stopień szczelności

Jak już wspominaliśmy, nie każda lampa jest na tyle szczelna, żeby długo i bezpiecznie służyć w łazience, gdzie poziom wilgotności jest często bardzo wysoki. Klasa szczelności oznaczana jest przez symbol IP. Zaraz po nim nadrukowane są cyfry. Pierwsza z nich to odporność na wnikanie drobnych ciał obcych (kurz, pył, piasek), z kolei druga mówi o stopniu szczelności na wodę. Najlepszym wyborem do łazienki będą: IP44, IP54, IP65.

Dobieranie oświetlenia do łazienki – podsumowanie

Oświetlenie do łazienki powinno być przemyślane i zainstalowane z wyczuciem. W tym pomieszczeniu nie potrzebujemy intensywnego światła w każdym miejscu, a jedynie tam, gdzie wykonujemy czynności wymagające uwagi i dokładności. Warto zastanowić się dwa razy nad halogenami, gdyż podobną ilość światła może zapewnić nam dobrze dobrany kinkiet z plafonem w centralnej części, a ich montaż jest o wiele szybszy i mniej pracochłonny.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pokój w stylu skandynawskim z klimatycznym oświetleniem
Styl skandynawski – oszczędnie, ale czy mało efektownie? Przegląd lamp z charakterem

Zamknij