Autor:
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Urządzanie mieszkania po remoncie zazwyczaj nie kończy się jedynie na wyborze odpowiednich mebli i kilku dodatków do pokoju. Ważnym elementem wystroju są także lampy, które z biegiem czasu przybierają coraz bardziej fantazyjne kształty. Obecnie w sklepach znajdziemy oświetlenie w praktycznie każdym stylu, od bardzo prostych do misternych żyrandolowych konstrukcji. W poniższym poradniku przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Wam dobrać dobre oświetlenie do wnętrza i jednocześnie zachować oryginalność. Zapraszamy do lektury!

Oryginalne lampy do salonu — czyli jakie?

Oryginalne oświetlenie zazwyczaj kojarzy się z nietuzinkowym kształtem lub odmienną stylistyką. Jeszcze inni za takie lampy uważają wszystkie modele, które w jakiś sposób wyróżniają się z wnętrza, na przykład ciekawym kolorem lub deseniem. Znajdą się też tacy, którzy za oryginalność uznają jedynie produkty designerskie, które są tworzone na zamówienie. Jedno jest pewne, nie ma jednej miary oryginalności i ciężko znaleźć dwa identycznie umeblowane mieszkania. Z tego powodu wystarczy pomyśleć o własnych potrzebach, które z pewnością zaspokoimy w dobry sklepie z oświetleniem.

Pomysły na oryginalne oświetlenie

Nietypowe oświetlenie zazwyczaj wybieramy do większych pomieszczeń, ponieważ tam możemy się nim łatwo pochwalić przed znajomymi. Jednak należy przy tym dopilnować, żeby zachować odpowiednie standardy lampek, gdyż źle dobrane żarówki lub klosze mogą sprawić, że ucierpi nasz wzrok lub samopoczucie.

Pomysł 1. Oświetl salon za pomocą plafonu i kinkietów

Plafony są niedocenionym typem oświetlenia. Słusznie kojarzą się z piwnicami lub pomieszczeniami o nisko zawieszonym suficie, jednak obecnie ich użycie stało się o wiele szersze, a same plafony mogą być oryginalną ozdobą naszego wnętrza. Świetnym przykładem są plafony zdobione kryształami, które wyglądają jak żyrandole zawieszone pod samym sufitem. Dobrym dodatkiem do plafonu mogą być kinkiety rozmieszczone w strategicznych punktach pokoju. Na przykład tam, gdzie najczęściej spędzamy czas przy zajęciach wymagających większej precyzji.

Pomysł 2. Okrągła lampa zawieszona na długim przewodzie

Lampy z okrągłym szklanym kloszem, do tego zawieszone na długim przewodzie, kojarzą się raczej z industrialnym wnętrzem lub pracownią. Moda na lofty na stałe zagościła w naszych sercach, dlatego coraz chętniej sięgamy po rozwiązania, które naśladują ten styl wnętrz. Warto zdecydować się na przezroczysty wariant, który podkreśli surowość LEDa udającego klasyczną żarówkę z żarnikiem. Lampy do loftów są bardzo uniwersalne i będą pasować do każdego pomieszczenia, jeśli jednak nie jesteśmy miłośnikami surowych wnętrz, a podoba nam się takie oświetlenie, to możemy dodać im nieco koloru przez różne ozdoby wykonane ręcznie. Na przykład wstążki, drewniane gałązki lub sztuczne kwiaty.

Pomysł 3. Żyrandol świecznik zawieszony w kuli

Niektóre projekty oświetleniowe są bardzo śmiałe. Przykładem takiej lampy są żyrandole w kształcie klasycznych świeczników, jednak ukryte w kuli zrobionej z metalowych taśm. Dzięki temu małemu dodatkowi oświetlenie zwraca na siebie uwagę i rzuca na ściany ciekawe cienie, które już same w sobie mogą być nietypową ozdobą wnętrza. Podobne rozwiązania mogą mieć różne kształty, od banalnych poprzez różne skomplikowane struktury.

Pomysł 4. Lampa wykonana z taśm LED

Jeśli podobają nam się oryginalne lampy o ciekawych kształtach, to koniecznie zwróćmy uwagę na modele z pozoru nieposiadające w sobie żarówek. Ich miejsce przejęły diody, które są zamocowane na konstrukcji podobnie jak taśmy LED nad półką czy za telewizorem. Tego typu lampy są tak zdobne i nietuzinkowe, że na pewno będą się wyróżniać i nikt nie przejdzie obok nich obojętnie.

Pomysł 5. Lampy naśladujące modele do składania

Tego typu oświetlenie kojarzy się przede wszystkim z dziecięcym pokojem. Nic dziwnego, w końcu to właśnie dla naszych pociech kupujemy zabawki i wesołe akcesoria, które mają być przyjazne i tworzyć razem ciepłe otoczenie. Podobne lampy możemy także wykorzystać w innych pomieszczeniach, co świetnie pokaże nasz dystans do siebie i jednocześnie nada wnętrzu niespotykany charakter.

To my decydujemy, które oświetlenie jest oryginalne

O oryginalności oświetlenia świadczy jego zastosowanie. To właśnie nasze nietypowe pomysły sprawią, że wyróżnimy się z setek innych klasycznych wnętrz. Nie bójmy się eksperymentów i kupujmy takie dekoracje, przy których będziemy czuli się przyjemnie i swojsko. Podobna postawa pozwoli nam nie tylko bez problemu urządzić mieszkanie, ale także zagwarantuje uwagę znajomych.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mały plafon jako oświetlenie do łazienki
Jak dobrać oświetlenie do łazienki? Kilka sprytnych porad

Zamknij