Autor:
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Jak dopasować abażur do wnętrza retro?

Dopasowanie lampy do wnętrza nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli w sklepach mamy ich zatrzęsienie. Im więcej różnorodnych modeli, tym trudniej zdecydować się na taki, który będzie w pełni odpowiadał naszym wymaganiom. Nie poddawajmy się jednak i postarajmy się, aby wybór podyktowany był stylistyką wnętrza, a nie chwilowym uniesieniem.

1# Wybierz abażur odpowiadający kolorystyce otoczenia

Najprostszym rozwiązaniem podczas dobierania odpowiedniego abażura do wnętrza w stylu retro, jest postawienie na jego kolorystykę. Nawet jeśli nasz pokój jest stylizowany, to nie każdy dodatek musi koniecznie odpowiadać konkretnemu stylowi. Wiele lamp stołowych posiada uniwersalny design, a najważniejszą kwestią pozostaje kolor klosza. Zakupmy taki, który będzie dobrze rezonował z otoczeniem, ale i z naszą osobowością.

2# Postaw na abażur retro w oryginalnym kształcie

Styl retro lubi niestandardowe kształty i kolory. Dzięki dużej swobodzie możemy odnowić starą lampę babci i cieszyć się oryginalnym dodatkiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zakupić nową lampę z abażurem, który będzie skrojony specjalnie pod konkretny styl. Najlepiej będą prezentowały się abażury w ciekawych i geometrycznych kształtach oraz te z wywiniętymi brzegami.

3# Zwróć uwagę na materiał, z którego zrobiony jest retro abażur

Niektóre materiały mogą zachwycać nas swoim kolorem lub fakturą, jednak warto zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od oświetlenia. Jeśli potrzebujemy mocnego źródła światłą, przy którym przeczytamy książkę, to lepiej wybrać abażur prawie przezroczysty i łatwy w regulacji. Jeśli jednak lampa ma tworzyć intymny nastrój i będziemy ją wykorzystywać jako oświetlenie dodatkowe, to wybierzmy gęsty i mięsisty klosz, który tłumi i ociepla światło płynące z żarówki.

4# Retro abażur ułatwia zabawę światłem

Zaletą abażurów jest możliwość ustawienia ich tak, aby tworzyły ciekawy efekt wizualny. Cień rzucany przez lampę pięknie kontrastuje z jednocześnie wydobywającym się z niej światłem. Wszystko razem tworzy rysujące się na ścianie łuki i przejścia, które same w sobie mogą być stylową ozdobą pomieszczenia.

5# Uważaj, żeby abażur retro nie zdominował całego pomieszczenia

Największą wadą zdobnych abażurów, jest łatwość przesady z ich przepychem. Jeśli nasze pomieszczenie jest małe, to jedna lampka może przyciągać do siebie całą uwagę, przez co inne elementy wystroju po prostu „zginą”. Decydując się na zdobną lampę z abażurem w stylu retro, pamiętajmy, że powinna ona być zgodna z resztą otoczenia. Dzięki temu lampa nie zdominuje pomieszczenia, a będzie świetnym akcentem, na którym przyjemnie będzie zawiesić oko.

Czy warto inwestować w designerskie klosze do lamp?

Stylizując pomieszczenie na retro, na pewno będą kusić nas designerskie dodatki. Z łatwością znajdziemy na rynku właśnie takie lampy, których cena jest wysoka jedynie ze względu na nietypowe wykonanie. Podobny efekt możemy uzyskać poprzez samodzielną stylizację abażura. Możemy odnowić posiadaną już starą lampę lub poszukać używanej na targu staroci. Często wystawiane tam produkty są świetnej jakości i wystarczy wprawiona ręka, aby tchnąć w nie nowe życie.

Abażury w stylu retro często wykonane są z grubej, atłasowej tkaniny. Ponadto mają wszyte frędzle, które w ciekawy sposób odbijają się na ścianie, gdy lampa jest zapalona. Jeśli zamierzamy odnowić starą lampkę stołową, to możemy szybko i samodzielnie wykonać podobny abażur, który będzie wierną kopią tych z epoki.

Jaką wielkość powinien mieć abażur retro?

Abażury retro zazwyczaj rzucają się w oczy. Lepiej w tej roli sprawdzi się więc większy abażur, który będzie jednocześnie zdobił szafkę na której stoi. Pamiętajmy jednak, aby zmierzyć lampę i miejsce na meblach przed zakupem. Za duży abażur uniemożliwi postawienie lapy w odpowiednim miejscu, gdyż będzie odpychał podstawę.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przykład oświetlenia i dekoracji w stylu scandi-boho
Oświetlenie w stylu scandi-boho. Poznaj kolorowy minimalizm, który ożywi wnętrze

Zamknij