Autor:
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Dobór odpowiedniej lampy do kuchni zazwyczaj nie nastręcza nam trudności, jednak sprawa komplikuje się, gdy musimy wybrać lampy do pomieszczenia, w którym nie mamy okien. Zdarza się tak najczęściej w starszych blokach mieszkalnych ze ślepą kuchnią. Ich niepodważalnym atutem jest osobne pomieszczenie, w którym możemy przyrządzać ulubione smakołyki, jednak komplikuje to nieco wybór odpowiedniej lampy.

Skąd wzięły się ślepe kuchnie?

Ślepe kuchnie to dzisiaj rzadkość, jednak niegdyś były standardem. W starym budownictwie nie wykonywano otwartych kuchni połączonych z salonem. Zamiast nich budowano osobne, ślepe pomieszczenie, które posiadało okno wychodzące na duży pokój. Podobny system stosowano w kamienicach, gdzie początkowo kuchni brakowało, a z czasem dobudowywano ją w postaci aneksu lub ślepego pomieszczenia.

Jak wybrać lampę do kuchni bez okien?

Wybierając lampę do ślepej kuchni, kierujmy się przede wszystkim mocą oświetlenia oraz tym, jak szeroki jest jego zasięg świecenia. Ponadto mądrym rozwiązaniem jest zainstalowanie dodatkowych lampek w postaci reflektorów lub taśmy ledowej pod szafkami. Zdecydowanie ułatwi to wykonywanie kuchennych czynności i sprawi, że nie będziemy sobie zasłaniać głównego światła.

Główne oświetlenie kuchenne dobieramy na podstawie wielkości samego pomieszczenia. Pamiętajmy przy tym, że im dłuższa kuchnia, tym większa konieczność zainstalowania kilku punktów oświetleniowych.

1# Oświetlenie wieloźródłowe zamiast dużej lampy sufitowej

W ślepej kuchni o wiele lepiej sprawdzą się lampy wieloźródłowe, na przykład reflektory na szynie, które łatwo skierujemy w odpowiednich kierunkach. Warte wypróbowania są również kinkiety i plafony, które zainstalujemy tam, gdzie potrzebne jest dodatkowe mocne źródło światła.

2# Listwy led zainstalowane pod szafkami

Kolejnym świetnym sposobem na oświetlenie kuchni bez okien jest zainstalowanie listew ledowych tam, gdzie wykonujemy skomplikowane czynności kuchenne, które wymagają zwiększonej precyzji. Obecnie ledy stają się coraz bardziej popularne, a zawdzięczają to lepszej jakości wykonania i większej mocy. Małe ledy zapewnią nam światło o takiej samej intensywności jak żyrandol wyposażony w klasyczne żarówki.

Warto wiedzieć, że listwy led są łatwe w instalacji. Ponadto ich małe rozmiary sprawiają, że z łatwością dopasujemy je do każdej kuchni, nawet miniaturowego aneksu w kawalerce.

3# Lampy bez klosza

Długo utrzymująca się moda na lofty sprawiła, że charakterystyczne lampy bez kloszy zaczęliśmy wykorzystywać również w innych rodzajach wnętrz. Ślepa kuchnia to miejsce idealne na wykorzystanie właśnie takiego typu oświetlenia. Brak klosza sprawi, że światło dotrze w każdy zakamarek kuchni, a niczym nieograniczona jasność żarówki uwolni nas od konieczności inwestowania w większą ilość punktów świetlnych.

4# Lampy z kryształami i lampy lustrzane

Nie od dziś wiadomo, że lustra i błyszczące powierzchnie świetnie odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenia. Warto wykorzystać ten trick w kuchni i postawić na lampy, które wykonane są ze szkła, kryształu lub luster.

Z tego typu oświetleniem możemy śmiało eksperymentować i połączyć ozdobny żyrandol z kilkoma eleganckimi kinkietami. W ten sposób ciemna kuchnia zmieni się w jasne i funkcjonalne pomieszczenie, w którym z przyjemnością spędzimy czas.

5# Lampy na wysięgnikach w stylu vintage

Niedocenianymi lampami są kinkiety na wysięgnikach, które w łatwy sposób możemy przesunąć tam, gdzie akurat potrzebujemy dodatkowe oświetlenia. Co więcej, lampy z wysięgnikami cenione są za niewielkie rozmiary – gdy ich nie potrzebujemy, zwijają się w małe kinkiety, które oszczędzają miejsce w ciasnej kuchni bez okien.

6# Efektowne lampy pająki

Lampy pająki świetnie sprawdzą się nie tylko w pokoju młodzieżowym czy w otwartej przestrzeni loftu. Warto wykorzystać je również w małej kuchni bez okien. Największym atutem lampy pająka jest możliwość łatwego rozmieszczenia jego ramion z żarówkami. Każde ramię to lampka led o dużej mocy, która odpowiednio doświetli wybraną cześć pomieszczenia.

Lampa pająk świetnie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji ślepej kuchni, ale równie dobrze możemy wykorzystać ją w połączeniu z klasycznymi meblami.

Co jeszcze warto wiedzieć o oświetlaniu kuchni bez okien?

Wybierając lampy do ślepej kuchni, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim punkty oświetleniowe powinny znaleźć się w takich miejscach, abyśmy nie zasłaniali sobie światła podczas gotowania czy innych kuchennych czynności. Rozwiązaniem, które pomoże nam pozbyć się cienia, jest zainstalowanie reflektorów lub listew ledowych pod szafkami. Świetnie sprawdzą się również kinkiety i wszelkie lampy z elastycznymi wysięgnikami.

Nie zapominajmy też, że ciemne pomieszczenia najlepiej rozjaśnić dużą ilością powierzchni, które odbijają światło. Warto więc wyposażyć kuchnię w błyszczące fronty, lustra i szklane blaty.

[Ocena: 0 Średnia: 0]