Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Skrócenie dnia i szybsze zapadanie zmroku może być niekorzystne dla naszego samopoczucia. Kiedy budzimy się i wychodzimy do pracy, jest ciemno, podobnie po powrocie do domu. Wykonywanie codziennych obowiązków zabiera nam więcej energii niż zazwyczaj, a organizm coraz częściej wysyła sygnały o tym, że pasuje wreszcie odpocząć.

Prawidłowo dobrane lampy mogą pomóc nam pokonać zmęczenie i wydłużyć dzień o kilka godzin. W poniższym artykule podpowiadamy, jak zmodyfikować oświetlenie, żeby nie dać się nadchodzącej jesiennej i zimowej chandrze. Zapraszamy do czytania!

Czemu oświetlenie tak mocno wpływa na nasze samopoczucie?

Oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie, ponieważ to od niego w głównej mierze zależy nastrajanie naszego zegara biologicznego i dawanie odpowiednich sygnałów do mózgu. Zmiana temperatury i natężenia światła jest dla naszego ciała sygnałem do odpoczynku, pobudzenia, a nawet snu.

Odpowiedni układ lamp i dobór żarówek, które imitują naturalne oświetlenie, pozwolą pracować i funkcjonować w zgodzie z naturalnym rytmem. W ten sam sposób możemy także przechytrzyć nasz umysł i podpowiedzieć mu, że dzień wcale się nie skończył.

Jakie lampki mogą wpływać na nasz nastrój?

Na nasz nastrój mogą wpływać wszystkie lampki, dlatego tak ważne jest mądre dysponowanie punktami świetlnymi w mieszkaniu. Dostosujmy je nie tylko do naszych wymagań wizualnych, ale i czynności wykonywanych w konkretnych pomieszczeniach. Przy innym świetle będziemy czytać i oglądać telewizję, a także pracować.

Warto pamiętać, że ciepłe i stłumione oświetlenie wprowadza w stan relaksu, a jasne i zimne pobudza do pracy. Tak samo funkcjonujemy w naturalnym świetle. Południowe słońce daje zimne i intensywne światło, a wieczorne jest o wiele cieplejsze i delikatne, zupełnie jak lampka nocna przykryta grubym, materiałowym kloszem.

Jak dobrać odpowiednie lampki do pokoju, żeby czuć się lepiej na jesień?

Dobór właściwego oświetlenia do naszego domu nie musi być trudny. Bardzo pomocne będą notatki. Rozrysujmy plan pokoju i pod każdym zapiszmy, co robimy najczęściej w danym miejscu, a także jakie oświetlenie mamy tam aktualnie i czy jesteśmy z niego zadowoleni. Ułatwi nam to szybką aktualizację oświetlenia, co więcej, prawdopodobnie w niektórych pokojach zmiana lamp nie będzie konieczna.

Gotowe dodatki zabieramy ze sobą do sklepu z oświetleniem i dobieramy nowe lampki. W razie wielu wątpliwości warto pytać o pomoc specjalistów, którzy zajmują się sprzedażą oświetlenia. Ich bogate doświadczenie z pewnością ułatwi nam wybór.

Lampka a pokój — jak oświetlać różne pomieszczenia?

Każde pomieszczenie wymaga innego typu oświetlenia. Jeśli sporządziliśmy dokładne notatki, to z pewnością zauważyliśmy, że rodzaj dobieranych żarówek idzie w parze z najczęściej wykonywanymi czynnościami. Te precyzyjne wymagają mocniejszego światła o zimnej dominancie. Z kolei w miejscach, gdzie odpoczywamy, wystarczają nam słabe żarówki, które jedynie robią odpowiedni nastrój. Oto krótka ściąga, która może być pomocna podczas wymiany oświetlenia:

  • oświetlenie salonu – w tym pomieszczeniu najlepiej sprawdza się przygaszone i ciepłe światło, które pomoże nam w relaksie i odpoczynku. Jeśli zdarza nam się wykonywać tutaj nieco bardziej precyzyjne czynności, to zainstalujmy dwa różne źródła światła, które będziemy włączać w zależności od potrzeb;
  • oświetlenie sypialni – podobnei jak w salonie, tutaj postawmy na żarówki dające przygaszone światło w ciepłej barwie. W przypadku sypialni połączonej z garderobą można bardziej doświetlić samą garderobę. Polecamy także zainstalować przy niej włącznik, co ułatwi nam zmianę jasności w pokoju;
  • oświetlenie gabinetu – ostatnie wydarzenia zmusiły wielu ludzi do pracy w domowym zaciszu. Tym samym zostaliśmy przekonani do przearanżowania biur, żeby po prostu czuć się w nich lepiej. Lampka w gabinecie powinna być intensywna i jasna, co pobudzi do pracy i ułatwi skupienie się na ważnych czynnościach.

Oczywiście w domu jest jeszcze wiele innych pomieszczeń, jednak ich oświetlenie można dobrać na podstawie powyższych uwag. Jeśli chodzi o kuchnię, to jedyną różnicą przy aranżacji światła powinno być dopilnowanie, aby żarówka dawała światło o neutralnej barwie, co poprawi nam apetyt i nie zniekształci kolorów spożywanych potraw. Warto też pomyśleć o dodatkowych lampkach lub listwie ledowej pod szafkami kuchennymi.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przykład oryginalnego oświetlenia
5 pomysłów na oryginalne oświetlanie pomieszczeń – zaskocz swoich znajomych!

Zamknij