Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Antresola w salonie to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, które można wykorzystać w wysokich pomieszczeniach. Powiększa przestrzeń użytkową, tworząc jednocześnie nowoczesny charakter wnętrza. Decydując się na antresolę w salonie, mamy kilka możliwości aranżacji oświetlenia. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najciekawsze propozycje dotyczące wyboru lamp do antresoli pełniącej różne funkcje.

Salon z antresolą – praktyczny pomysł na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni

Antresola to doskonały sposób na stworzenie otwartej przestrzeni i wygospodarowanie dodatkowego miejsca. Może pełnić różne funkcje – sypialni, biblioteczki, kącika do pracy, miejsca zabaw dla dzieci czy korytarza przejściowego do pomieszczeń na poddaszu. Antresola dzieli przestrzeń na dwa poziomy, dzięki czemu wzbogaca odbiór wizualny salonu. Dobór materiałów do wykończenia antresoli zawsze powinien być uzależniony od jej stylistyki oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Niezależnie jednak od funkcji, jaką ma pełnić antresola, konieczne jest jest odpowiednie oświetlenie. Oprócz naturalnego światła wpadającego przez okno, trzeba zapewnić doświetlenie pomieszczenia światłem sztucznym.

Jak oświetlić salon z antresolą?

Antresola, pomimo że jest częścią innego pomieszczenia, musi zostać odpowiednio oświetlona. W tej roli można wykorzystać zarówno oświetlenie główne, jak i dodatkowe. Jako oświetlenie główne sprawdzi się lampa sufitowa zawieszona w centralnym punkcie, z kolei kinkiety boczne oraz halogeny zaakcentują konkretne strefy funkcjonalne i pozwolą kształtować przestrzeń wnętrza.

Oświetlenie antresoli z funkcją domowego biura

Domowe biuro coraz częściej nie jest uznawane za luksus, ale konieczność. W wielu sytuacjach pracujemy po godzinach, wybraliśmy zdalną formę pracy albo po prostu prowadzimy własną działalność. Antresola doskonale sprawdzi się w tej oto roli. Taki kącik do pracy nie wymaga dużej przestrzeni, wystarczy, że umieścimy w nim biurko, krzesło, regał lub szafkę. Projektując wygodne i ergonomiczne miejsce do pracy, nie możemy zapominać o ważnym aspekcie, jakim jest wybór odpowiedniego oświetlenia do biura. Światło w domowym biurze powinno być tak dobrane, aby było wystarczająco jasne, ale z drugiej strony nie męczyło wzroku. Idealne oświetlenie antresoli pełniącej funkcję domowego biura to nie tylko pojedyncza lampa, ale również lampka biurkowa. Jeżeli jest dla nas ważna ergonomia, wybierzemy model z regulowanym ramieniem. Nie zapominajmy również o oświetleniu bocznym. Dodatkowe lampy, takie jak halogeny lub plafony zainstalowane przy półkach lub regałach oświetlą wybrane elementy wyposażenia biura.

Oświetlenie antresoli z funkcją sypialni

Na dodatkowej przestrzeni pod sufitem można urządzić sypialnię. Łóżka na antresolach są znakomitym uzupełnieniem wielu mieszkań. Pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, a także na udekorowanie pomieszczenia. Warto jednak i w tym wypadku pamiętać o specyficznych wymaganiach dotyczących oświetlenia. W sypialni przyda się oświetlenie główne, ale dające delikatne, rozproszone światło – lampa wisząca z zamkniętym kloszem lub abażurem będzie strzałem w dziesiątkę. Zamiast tradycyjnych lampek nocnych można postawić na kinkiety zamocowane tuż nad łóżkiem, ale w taki sposób, aby nie oślepiały osoby leżącej na łóżku, bądź taśmę LED, dającą delikatne i nastrojowe światło. Jeżeli na antresoli zaplanujemy również toaletkę, zadbajmy o prawidłowe oświetlenie strefy tuż przy lustrze.

Oświetlenie antresoli z funkcją biblioteczki

W przypadku, gdy antresola ma służyć jako miejsce do przechowywania książek, na pewno trzeba doświetlić regał z książkami. Nie tylko po to, aby łatwiej było nam sięgać po wybraną pozycję z naszej biblioteczki, ale również, by podkreślić udekorowany regał z książkami. W tym celu najlepiej wybrać światła kierunkowe, podświetlające półki. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie energooszczędnych lampek halogenowych, które można zamontować wzdłuż półek. Jeszcze innym sposobem jest zamontowanie taśmy LED, które stworzy nastrojową atmosferę.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oświetlenie w łazience 2019 – poznaj gorące trendy

Jeżeli planujesz odświeżyć swoją łazienkę bez dużego nakładu finansowego, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Możesz zainspirować się tegorocznymi...

Zamknij