Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

W ostatnich latach ludzie zaczęli inaczej myśleć o otaczającym ich świecie i o wpływie człowieka na naturę. Większość polityków nie kwestionuje już prawdziwości procesu ocieplania się klimatu wskutek czynników związanych z industrializacją oraz rozwojem rolnictwa czy transportu. Liczny odsetek ludzi nie tylko dostrzega zachodzące w przyrodzie niepokojące zjawiska, lecz pragnie im przeciwdziałać. Jedną z form utożsamiania się z naturą jest życie w nurcie eko i podkreślanie swych związków z przyrodą. Można to robić także poprzez oświetlenie wnętrz swego domu lub mieszkania. O tym, jak to zrobić traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego popularne staje się oświetlenie dbające o naturę?

Z każdym rokiem świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie. Widzimy, jak wiele szkód w środowisku naturalnym dokonuje się każdego dnia zdjęcia z winy człowieka. Dlatego coraz chętniej dbamy o otaczający nas świat. Możemy robić to na wiele sposobów. Wśród najpopularniejszych są: segregacja śmieci, akcje sprzątania świata, nurt zero waste, zmniejszenie spożycia mięsa czy też bardziej świadome wybieranie produktów, które kupujemy. Tak zwany minimalizm konsumpcyjny jest nam ideą coraz bliższą. Chodzi w nim przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość odpadów poprzez ograniczanie zbędnych zakupów. Dodatkowo wybierając świadomie produkty, które łatwiej poddają się recyklingowi, wspieramy środowisko naturalne.

Jakie oświetlenie w nurcie eko wybrać?

Czy możliwe jest w ogóle wybranie oświetlenia, która będzie ekologiczne? Jak najbardziej jest to możliwe i to na kilku frontach. Czym więc powinniśmy kierować się, wybierając lampy do mieszkania czy domu tak, by jak najmniej szkodziły one środowisku? Przede wszystkim kluczowe będą materiały, z których wykonane zostały nasze lampy. Drugą istotną kwestią jest źródło światła, które zamontujemy do wybranego oświetlenia. Kwestią nieco poboczną zostaje wygląd wybranych żyrandoli czy kinkietów, ale do tego wrócimy za chwilę.

Lampy w nurcie eko, na jakie materiały powinniśmy postawić?

Na to pytanie jest tylko jedna poprawna odpowiedź. Materiały, z których wykonane są lampy możliwie ekologiczne, to przede wszystkim materiały naturalne. Do tej grupy zaliczyć możemy nie tylko drewno, ale również bambus, rattan, wiklina czy szkło. Jeśli chodzi o klosze do lamp, powinny one być z tkanin naturalnych takich jak bawełna, wełna, len czy jedwab. Choć wydaje się, że tych materiałów nie jest dużo, tak naprawdę zyskujemy bardzo wiele możliwości ich łączenia. Klosze bawełniane mogą być wykonane z tkaniny bądź też w plecione z bawełnianego sznurka. A do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju koronki, ażury czy inne rodzaje materiałów. 

Naturalnymi materiałami do stworzenia ekologicznych lamp będzie również szkło, kryształ i metal, a także wszystkie inne, które możemy recyklingować. Lub odwrotnie, które powstają z już z recyklingowanych produktów. Do tej grupy zaliczymy więc wiele tworzyw odpowiednio przetworzonych. Wracając do szkła i metalu, to są to materiały, o bardzo uniwersalnym zastosowaniu i dające nieograniczone możliwości formowania. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyprodukować z nich lampę o dowolnym kształcie, kolorze czy stylu. Nie będzie więc żadnego problemu, by do naszego wnętrza taką lampę dostosować.

Przykłady modnych lamp w nurcie eko

Wiemy już, jak w teorii powinny wyglądać nasze lampy. Teraz jednak skupmy się na kilku wybranych modelach. Do wnętrz industrialnych, tak popularnych w ostatnich latach, idealnymi ekologicznymi lampami będą te wykonane z metalowego drutu. Jeśli zaś cenimy sobie minimalizm, możemy zdecydować się wyłącznie na zawieszoną żarówkę Edisona. Do wnętrz klasycznych i nowoczesnych z kolei pasować będą lampy rattanowe i bambusowe. Są one wyjątkowo proste i optycznie lekkie. Do wyboru będziemy mieli różne kształty od geometrycznych po bardziej abstrakcyjne. Jeśli lubimy nieco retro nawiązania, warto sięgnąć po lampy wiklinowe, ręcznie plecione. Będą z pewnością wyjątkową ozdobą każdego pomieszczenia, a przy tym ekologiczny. Warte uwagi są żyrandole drewniane, w całości lub z elementami drewnianymi.

W jakich kolorach lampy w nurcie eko wybrać?

Jeśli decydujemy się na lampy wiszące czy stojące, dobierając je w dbałości o środowisko naturalne, możemy również zwrócić uwagę na ich kolorystykę. Przede wszystkim będą to kolory ziemi. Co to oznacza w praktyce? Możemy sięgnąć po lampy w kolorze:

  • białym,
  • ecru,
  • beżowym,
  • brązowym,
  • zielonym, 
  • szarym.

Oczywiście do tego dołożymy kolorystykę naturalnego drewna i metalu (srebra, złota, miedzi). Doskonale będą wyglądać również lampy łączące w sobie te kolorystyki i różne wykończenia.

Jakie źródło światła będzie najbardziej eko?

Wiemy już, czym kierować się podczas wyboru lampy z dbałością o środowisko naturalne. Teraz zastanówmy się jeszcze, jakie żarówki najlepiej wybrać. Absolutnie odradzamy żarówki klasyczne, które pobierają dużo energii, są mało wydajne (tracą energię na nagrzewanie się) oraz bardzo długo się rozkładają. Dziś zdecydowanie najlepszym wyborem są żarówki i diody LED. Co ważne, w sklepach znajdziemy je w różnych kształtach, łatwo dopasujemy je do każdej lampy.

 

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dopasować lampy kule do wnętrza?
Lampy kule – gdzie się sprawdzą i jak dobrać je do wnętrza?

Zamknij