Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Pokój dla dziecka jest miejscem niezwykle ważnym, ale i potrzebnym, dlatego urządzając wnętrze, musimy pamiętać, że pomieszczenie powinno być wielofunkcyjne. To właśnie w nim nasze małe pociechy spędzają większą część swojego dnia. Podczas aranżacji staramy się skupić na takich aspektach jak meble, dekoracje, kolorystyka oraz oświetlenie. To ostatnie jest szczególnie istotne, ponieważ dzieci odrabiając pracę domową, powinny mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie. W artykule podpowiadamy, jakie lampy wybrać do pokoju dziewczynki.

Bezpieczne oświetlenie do pokoju dziecięcego

Na początku, warto skupić się na podstawowych kwestiach technicznych, które związane są głównie z bezpieczeństwem naszych pociech. Dotyczy to nie tylko samego oświetlenia, ale również prądu. Jest to bardzo ważna kwestia, aczkolwiek najczęściej przez nas pomijana.

  • Najpierw należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszych gniazdek i kontaktów w pokoju dziewczynki, ale i całym mieszkaniu. Długie kable bywają przedmiotem do zabawy wśród dzieci, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć, żeby nie stała się im krzywda.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest postawienie na stabilne i trwałe materiały lamp do pokoju dziewczynki. Tworzywa naturalne będą zdecydowanie lepsze od szklanych opraw.
  • Ostatnią najważniejszą kwestia jest wybór zdrowej dla oczu żarówki LED. Charakteryzują się szczególnie tym, że ich światło nie miga, nie męczy oczu a sam produkt nie przegrzewa się. Niektóre dzieci lubią siedzieć do późna przy komputerze lub książkach, dlatego niezwykle ważne jest, aby zadbać o ich wzrok.

Centralne oświetlenie do pokoju dziewczynki

Centralne oświetlenie w domu jest jedynym źródłem światła, które pojawia się w każdym pomieszczeniu. Ciężko byłoby funkcjonować bez niego w salonie, kuchni, jadalni, a zwłaszcza w pokoju dziewczynki. To właśnie centralne oświetlenie dostarcza nam najwięcej promieni świetlnych. Najczęściej kupując lampy do domu, zwracamy uwagę na walory estetyczne, natomiast w przypadku dziewczynki kierujemy się jej własnymi upodobaniami. Nic w tym dziwnego, ponieważ staramy się, aby nasze dziecko było zadowolone, a do tego oświetlenie pasowało do całej aranżacji pokoju dziecięcego. W ofertach sklepów można znaleźć asortyment o różnych kolorach, kształtach i wzorach. Aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest to jedyny najważniejszy aspekt, którym powinniśmy się kierować podczas dobierania lampy do sypialni dziewczynek.

Szczególnie warto mieć na uwadze, że niektóre lampy mimo estetycznego wyglądu nie dostarczają odpowiedniego oświetlenia. Wbrew pozorom wybór lampy centralnej nie należy do najłatwiejszych. Światło zamieszczone na suficie powinno zapewnić ogólne oświetlenie, które równomiernie rozświetli całe pomieszczenie.

Oświetlenie miejsca do nauki w pokoju dziecięcym

W każdym pokoju naszej pociechy powinno znaleźć się biurko, które umożliwi mu naukę i odrabianie lekcji. Na blacie oczywiście musi pojawić się lampka stojąca. Jest to dodatkowe źródło światła do pokoju dziecięcego, które pozwoli mu spokojnie przyswajać szkolny materiał. Jako rodzice powinniśmy zadbać o ich wzrok i nie pozwolić, aby podczas wykonywania prac domowych oczy dziecka się męczyły. Na rynku jest wiele lamp, które nadadzą się na biurka dla dziewczynek. Natomiast przed zakupem warto sprawdzić, czy światło nie świeci się zbyt intensywnie i nie razi po oczach. Najlepiej postawić na neutralną temperaturę barwową żarówki, sprzyja ona bowiem nauce i nie męczy wzroku. Należy rozważyć również lampę z możliwością regulowania. Takie rozwiązanie sprawi, że będzie można dostosowywać światło do potrzeb dziecka i oświetli każdy punkt na blacie.

Ważne: Osoby leworęczne powinny zapewnić sobie światło z prawej strony, natomiast praworęczne z lewej.

Dzięki temu dziecko nie zasłoni sobie oświetlenia w czasie wykonywania prac domowych lub innych czynności przy biurku.

Czas na odpoczynek, czyli delikatne światło o przytulnym blasku

Dzieci mają w sobie dużo energii, ale dobrze wiemy, że po pełnym dniu wrażeń przychodzi czas na odpoczynek. Dlatego też warto zadbać o strefę wypoczynku, gdzie mogą na spokojnie odpocząć. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie na stoliku nocnym małej lampki lub zamontowanie kinkietów nad łóżkiem. Takie oświetlenie z pewnością przyda się, chociażby podczas czytania książek. Jeśli nasze pociechy nie potrafią zasnąć przy zgaszonym świetle, lampka nocna stojąca lub ścienna nada się idealnie, aby mogły oddać się fazie głębokiego snu. Oświetlenie zapewni im poczucie bezpieczeństwa, aczkolwiek należy pamiętać, aby lampki emitowały delikatne, ale ciepłe światło.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
W jaki sposób odpowiednio oświetlić wnętrze w stylu vintage
Wnętrze w stylu retro – podpowiadamy, jak odpowiednio je oświetlić

Zamknij