Autor:
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Wielkie miasta, które nocą rozpalają się tysiącem świateł. Każdy z nas chociaż raz podziwiał taki widok. W ostatnim czasie coraz częściej spotykamy oryginalne i kolorowe oświetlenie, nie tylko w restauracjach i klubach, ale także w naszych domach. Lampki powyginane w litery i znane kształty budzą ciekawość, ponieważ mocno kojarzą się z futurystyczną wizją świata, przedstawianą w popularnych produkcjach Sci-Fi. Jeżeli szukasz ciekawego dodatku, który na pewno zostanie zauważony, to rozważ kupno neonowej lampy.

Czym są neony i dlaczego są popularne? Krótka historia neonowego oświetlenia

Początkowo neony pojawiały się tylko w dużych miastach. Łatwo przyciągały klientów po zmroku, ponieważ kolorowe światła były zazwyczaj znakiem, że właśnie w tym miejscu napijemy się czegoś dobrego i miło spędzimy czas ze znajomymi. Neony były znane również pod innymi nazwami – zapewne słyszeliśmy określenia, takie jak jarzeniówki, neonówki czy lampy jarzeniowe, wszystkie nazwy odnoszą się do tego samego typu lamp.

Nowoczesne neonowe oświetlenie wynalazł George Claude, który jako pierwszy wpadł na pomysł wytwarzania światła, przepuszczając prąd przez gaz obojętny – w tym przypadku neon. Wynalazek znalazł wiele zastosowań, między innymi w lampach cyfrowych, tak zwanych digitronach. Wykorzystywano je w prostych urządzeniach, gdzie zachodziła potrzeba podświetlenia jakiegoś symbolu.

Największą popularność neony osiągnęły na przełomie lat 50. i 60., jednak rozpowszechniały się już w dwudziestoleciu międzywojennym. W Ameryce kojarzone były przede wszystkim z popularnymi przydrożnymi barami obiadowymi i autostradą 66 – zainwestowanie w neon oznaczało większą ilość klientów, ponieważ zjeżdżali z trasy pod wpływem reklamy.

Warto wiedzieć, że neon naturalnie świeci w jednym kolorze, jednak wypełnienie rurek innym gazem może sprawić, że z lampy wydobędziemy inaczej zabarwione światło.

Neon w mieszkaniu? Czyli jak duże reklamy przeniosły się do domów

Szukając pomysłowego dodatku do domu, zapewne nie raz trafiliśmy na neonowe oświetlenie. Neony nie są nowym typem lamp, tworzone są za pomocą tej samej techniki, co dziesięciolecia temu. Rurkę wypełnia się odpowiednim gazem, całość zasila prądem i już, możemy cieszyć się tajemniczym blaskiem w pomieszczeniu. Wytwórcy neonów są tak sprawni w swoim fachu, że mogą stworzyć nam lampkę w dowolnym kształcie. W Internecie często możemy natrafić na podświetlane proste rysunki, słowa, a nawet całe sentencje.

Fantazyjne kształty idą w parze w oszczędnością. Co prawda LEDy dalej wygrywają, jeśli chodzi o najtańsze oświetlenie, jednak lampy neonowe również są tanie w utrzymaniu. Czas świecenia neonów jest długi – lampką będziemy mogli cieszyć się ponad rok, później zacznie tracić na jasności.

Nowoczesna lampa neon

Pomysły na ciekawy neon – wymyśl, co oświetli wnętrze Twojego domu

Jako że neony można tworzyć w wielu fantazyjnych kształtach, to możliwe jest wykonanie praktycznie każdego projektu. Popularne są sentencje i cytaty filmowe, zwierzęta, symbole, repliki znanych amerykańskich neonów, a także logotypy. Dostosowując neon do charakteru wnętrza, możemy dodać mu nietypowego klimatu i przytulności. Jest to też oryginalny dodatek, który na pewno zwróci uwagę naszych gości.

Montaż takiego neonu na zamówienie jest łatwy. Najczęściej wystarczy powiesić go na ścianie i wpiąć do sieci – tak samo, jak klasyczną lampę podłogową czy kinkiet.

Gdzie najlepiej sprawdzi się neon?

Neonowe lampy, chociaż bajecznie kolorowe, nie powinny być używane jako główne oświetlenie. Taka ilość światła jest zdecydowanie za mała do codziennych czynności, jednak może okazać się świetnym oświetlenie dodatkowym. Ponadto wieczorem neon może zastąpić obraz i tworzyć niebanalny dodatek, który umili seans filmowy.

Udaną lokalizacją neonu będzie kuchnia lub jadalnia. Jeśli podobają nam się filmowe restauracje z lat 60., to właśnie taki nastrój stworzymy, instalując tam neonowe oświetlenie. Pamiętajmy, że wzory neonów różnie się kojarzą. Industrialne i surowe wnętrza ozdobimy lampami imitującymi barowe neony, a chcąc uzyskać przytulny klimat, postawmy raczej na sentencje i kawiarniane logotypy.

Jaki styl pasuje do neonów?

Neony są nietypowe, ponieważ mnogość projektów pozwala na dużą swobodę. Uniwersalność tych lamp pozwala zainstalować je praktycznie wszędzie. Marzysz o neonowym dodatku w salonie? Nie ma sprawy, odpowiednio dobrany rozświetli pomieszczenie.

Jeśli kojarzysz neony głównie z nowoczesnych wystaw i wielkich miast, to warto dopasować je do industrialnych i surowych wnętrz – świetnie podkreślą betonowe i bielone ściany, a także nadadzą efekt “wow” wysokim pomieszczeniom. Właściciele minimalistycznego stylu również mogą sięgnąć po neony. Zgrabna sentencja czy słowo motywacji doda osobistego charakteru.

Nie wiesz gdzie kupić neonową lampę? Warto odwiedzać dobre sklepy z oświetleniem, ponieważ często możliwe jest zamówienie wybranego wzoru. Ponadto w Warszawie znajduje się muzeum, w którym znajdują się repliki najpopularniejszych neonów na świecie.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dobrać światło do makijażu? 4 pomysły na oświetlenie toaletki

Podczas robienia makijażu odpowiednie kosmetyki to tylko połowa sukcesu. Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z filmem wie, że dobre oświetlenie...

Zamknij