Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
Modyfikowany: 25.10.2023
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Choć powszechnie mówi się, że moda przemija, niektóre rozwiązania często powracają do łask. Nie inaczej jest ze stylem retro, cieszącym się w ostatnich latach niemałą popularnością. Estetyka vintage kojarzy się przede wszystkim z latami 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia. W Polsce oznacza zazwyczaj sentymentalny powrót do stylu z okresu PRL-u. Stylistykę vintage bardzo chętnie wykorzystuje się w urządzaniu wnętrz. Jak więc oświetlić pokój w stylu retro? Podpowiadamy!

Styl retro – charakterystyka

Retro jest stylem, który przede wszystkim łączy ze sobą tradycję z nowoczesnością. Musi występować balans pomiędzy tym, co stare i nostalgiczne, a nowe i funkcjonalne. Vintage to stylistyczna podróż do przeszłości, pozwalająca na połączenie klasyki z awangardą oraz zabawę tą estetyką. Choć może wydawać się, że główną rolę w stylu retro odgrywają w szczególności meble i dodatki, niezwykle ważny jest dobór odpowiednich lamp, pasujących do tej aranżacji.

Oświetlenie wnętrza w stylu retro – czym kierować się przy wyborze?

Lampy o charakterystycznych kształtach i wzorach to jeden z kluczowych elementów oświetlenia w stylu retro. Podczas wyboru zwróć szczególną uwagę na kształt jej klosza, a zwłaszcza charakterystyczny dla tego stylu – kulę, stożek, a także walec. Stawiaj na naturalne materiały takie jak drewno, metal, szkło czy ceramika. Unikaj plastiku, który może zakłócić klimat wnętrza w stylu vintage. W tworzeniu atmosfery retro bardzo ważne znaczenie ma też kolorystyka. Polecane odcienie to pastele, brązy oraz złoto i miedź.

Przykłady lamp w stylu retro

Oświetlenie to istotna część projektowania vintage wnętrza. Używamy go podczas codziennych czynności. Dlatego ważne, aby zdecydować się na takie, które będzie praktyczne, a jednocześnie przyjemne dla naszego oka. Wybierając lampę do pomieszczenia w stylu retro, możemy postawić na modele bezpośrednio nawiązujące do klasyki, albo połączyć elementy nowoczesne z tradycyjnymi. Poniżej zamieszczamy przykłady lamp wartych wykorzystania w vintage wnętrzu.

Żyrandol – kwintesencja stylu retro

Za klasyk, który większość nas kojarzy oświetlenie we w w stylu retro, uważa się żyrandole. To doskonałe rozwiązanie dla osób mających wielki sentyment do tradycyjnych projektów oraz materiałów pochodzenia naturalnego. Często umieszcza się je większych pomieszczeniach – zbyt małe mogłyby zostać przez nie przytłoczone. Żyrandole sprawdzą się przede wszystkim w centralnym punkcie kuchni lub salonu

Lampa podłogowa do wnętrza w stylu vintage

Idealnym rozwiązaniem do salonu i sypialni w stylu retro może okazać się lampa podłogowa. To dekoracyjne oświetlenie jest niezwykle efektywne oraz wygodne. Lampa stojąca bez wątpienia stanowi wyjątkowy element vintage aranżacji, który doda naszemu pomieszczeniu szyku i elegancji. Możemy ją ustawić np. tuż obok fotela. Zapewnimy sobie wtedy wygodne miejsce do czytania z odpowiednim oświetleniem.

Kinkiet – idealny do retro aranżacji 

Kinkiet to lampa, którą wiesza się bezpośrednio na ścianie. Daje subtelne i miłe dla oka światło, delikatnie rozjaśniając przestrzeń. Bardzo dobrze sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniu, gdzie nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. To doskonały wybór do przedpokoju czy łazienki.

Odpowiednie wykorzystanie oświetlenia we wnętrzu w stylu retro

Wnętrza w stylu retro wymagają właściwego oświetlenia punktowego. Dzięki niemu charakterystyczne elementy wystroju zostaną należycie podkreślone. Pamiętajmy o stworzeniu przestrzeni, która będzie spójna i harmonijna. Warto zwrócić uwagę na proporcje oraz balans pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju. Aby podkreślić wyjątkowy charakter przestrzeni w stylu retro i nasze indywidualne gusta, kreatywnie wykorzystajmy odrębne źródła światła.

Żarówka retro, czyli żarówka Edisona – charakterystyka

Współczesne osiągnięcia technologiczne pozwalają na wyprodukowanie tradycyjnej żarówki Edisona w nowoczesnym wydaniu. Może okazać się idealnym uzupełnieniem lampy we wnętrzu w stylu retro. Choć żarówka retro spełnia normy energetyczne naszych czasów, jest w stanie stworzyć nastrój pomieszczenia niczym z pierwszej połowy XX wieku. Daje ciepłe, niezbyt intensywne i przyjemne dla oka światło. Żarówka Edisona to połączenie estetyki z funkcjonalnością. Najczęściej możemy ją spotkać w popularnym rozmiarze E27. 

Jak dobrać odpowiednią żarówkę do lampy w stylu retro?

Wybierając żarówkę do lampy do wnętrza w stylu retro, trzeba pamiętać, że wymagania co do rodzaju światła będą zależne od pomieszczenia. Pod uwagę należy wziąć kilka niezwykle istotnych kwestii.

Moc żarówki do retro lampy

O ilości mocy zużywanej przez żarówkę do wytworzenia światła informuje liczba watów (W). Natomiast pomiar strumienia świetlnego wyrażany jest w specjalnie przeznaczonej do tego jednostce – lumenach. Definiuje ilość światła, którą będzie w stanie wyemitować żarówka do retro lampy. 

Barwa żarówki – jaka będzie najlepsza do vintage lamp?

Barwę oświetlenia określa się również jako temperaturę barwową światła. Wyrażana jest w kelwinach (K). Im wyższe oznaczenie, tym zimniejsze będzie światło. Do lamp w stylu retro najlepiej wybierać żarówki dające ciepłe światło. Pozwolą na stworzenie pogodnego, przytulnego nastroju, w szczególności w sypialni czy w salonie.

Oprawa i typ gwintu żarówek do retro lamp

Gwinty żarówek różnią się między sobą przede wszystkim średnicą. Informują o niej cyfry w oznaczeniu żarówki. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, wykorzystywanych w retro lampach, są żarówki E27. Powszechnie się je wykorzystuje ze względu na to, że pasują do większości opraw.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie wybrać oświetlenie do garażu?
Jakie oświetlenie dobrać do domowego garażu?

Zamknij