Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Podczas robienia makijażu odpowiednie kosmetyki to tylko połowa sukcesu. Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z filmem wie, że dobre oświetlenie to podstawa. Malując się przy złym świetle, może okazać się, że kolory są zupełnie inne w świetle dziennym niż były w pokoju. Żeby temu zapobiec, trzeba zadbać o odpowiednie światło. Nie tylko jego barwę, ale też rozmieszczenie.

Najlepsze światło do makijażu

Najlepszym w makijażu jest światło dzienne i to do niego chcemy dopasować oświetlenie przy toaletce. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie jej przed dużym oknem. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Nawet jeśli jest, zimą światła dziennego nie ma długo, więc i tak warto postawić na dodatkowe lampy. Jaka jest więc jego imitacja w żarówkach? Jest nią chłodna barwa dzienna (5000–6500K) ze wskaźnikiem oddawania barw Ra przynajmniej 80%, im więcej procent, tym lepiej. Mając takie żarówki, możemy mieć pewność, że makijaż będzie wyglądał identycznie w świetle dziennym.

Gdzie umieścić światło przy toaletce?

Najważniejszym do zapamiętania projektując oświetlenie do toaletki jest to, że światło musi rozchodzić się równomiernie. Dlatego tak często wspomina się o stawianiu toaletki przed oknem. Światło pada wtedy z każdej strony, idealnie rozświetlając twarz. Trzeba też pamiętać, żeby punkt świetlny był z przodu, aby oświetlić twarz i nie rzucać na nią cienia. Aby odwzorować światło dzienne, wystarczą już dwie lampy rozstawione po dwóch stronach lustra. Jest to światło wystarczające przy lustrze o małej szerokości. Jeśli rozstaw punktów świetlnych jest większy niż około 100 cm, warto dodać trzecią lampę nad lustrem. Dla najlepszego efektu najlepiej jednak umieścić punkty świetlne z każdej strony lustra za pomocą pasków LED albo żarówek.

Doświetlona twarz kobiety robiącej makijaż

Jakie lampy do oświetlenia toaletki wybrać?

W oświetlaniu stanowiska do makijażu najważniejsze są odpowiednie żarówki. Mając je, wybór lamp nie ma większego znaczenia. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie zniwelować nimi funkcjonalności żarówek. Dzieje się to najczęściej przy abażurach. Jeśli wybierzemy kolorowy materiał, światło padające z takiej lampy nabierze jego koloru i wysiłek, który włożyliśmy w wybór odpowiedniego światła, pójdzie na marne. Jeśli postawimy na abażur, najlepiej jest wybrać biały albo z mlecznego szkła. Pamiętajmy, żeby był jednolity i zasłaniał całość żarówki, jeśli o tym zapomnimy, lampa będzie rzucać plamy cienia.

Propozycje lamp przy toaletce

Projektując toaletkę, nie musimy ograniczać się do gotowych rozwiązań. Możemy sami stworzyć odpowiedni efekt lampami, które podobają nam się najbardziej. Jakie będą do tego najbardziej odpowiednie?

Listwy z żarówkami, czyli lustro w stylu glamour

Żarówki otaczające lustro w stylu Hollywood to najczęstsze skojarzenie z toaletką, i najdroższe rozwiązanie, jeśli postawimy na gotowe listwy. Można je jednak łatwo zrobić samemu. Wystarczy z drewna zbić ramkę, wyciąć w niej otwory na szerokość podstawy żarówki. Następnie wszystkie żarówki spiąć jednym kablem przytwierdzonym do tyłu ramy. W ten sposób oświetlenie toaletki jest idealnie rozmieszczone, a my mamy świetną dekorację w pokoju.

Kinkiety oświetlające lustro

Często zdarza się, że nie możemy sobie pozwolić na toaletkę w pokoju i musimy malować się w łazience. Nie jest to jednak złym pomysłem, jeśli zadbamy o odpowiednie lampy. Najczęściej światło główne łazienki nie jest idealne do makijażu samo w sobie, ale można temu zaradzić. Jeśli dodamy do niego kinkiety po dwóch stronach lustra, możemy stworzyć trzy punkty świetlne, tworzące idealnie rozproszone światło. Taki sam efekt uzyskamy umieszczając obok lustra lampy wiszące. Ważnym jest jednak, żeby żarówki były na wysokości połowy lustra.

Lampy stojące rozwiązaniem na oświetlenie toaletki

Najłatwiejszym, a zarazem najbardziej efektownym rozwiązaniem oświetlenia przy stanowisku do makijażu mogą okazać się lampy stojące. Jeśli mamy biurko, przy którym się malujemy, wystarczy postawić po jego dwóch stronach lampki stołowe. Nie mając blatu też możemy sobie łatwo poradzić stawiając dwie lampy podłogowe. Nie musimy wtedy wiercić w ścianie, a osiągniemy taki sam efekt.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy oświetlenie dekoracyjne jest dobrym źródłem światła? 7 pomysłów na lampy ozdobne

Coraz częściej lampa staje się centralnym punktem pomieszczenia. Musi więc pasować do wystroju wnętrza, żeby nie tylko je oświetlała, ale...

Zamknij