Salon – pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym spędzamy czas wolny na odpoczynku, na pracy, na czytaniu czy oglądaniu telewizji. To również miejsce, w którym często jadamy posiłki oraz spotykamy się ze znajomymi. Dlatego tak ważne jest, by było ono odpowiednio oświetlone. Do salonu możemy wybrać oświetlenie klasyczne lub LED. Które sprawdzi się lepiej? Oto krótki poradnik na temat tego, jakie oświetlenie lepiej sprawdzi się w naszym salonie. Zapraszamy do lektury.
Czym różni się oświetlenie tradycyjne od LED?
Oświetlenie tradycyjne od LED różni się źródłem światła. Przede wszystkim klasyczne żarówki dają nam światło poprzez emitowanie go w wyniku żarzenia się cienkiego przewodnika wolframowego. Z kolei w żarówkach LED źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna. Zbudowana jest ona z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która emituje również niebieskie światło, a także daje żółtozielone światło luminoforu. Dzięki wykorzystaniu luminoforu w żarówkach LED da się uzyskać światło o różnej temperaturze barwowej. W klasycznych żarówkach nie mamy takiej możliwości.
Jakie są zalety oświetlenia LED?
Nie da się ukryć, że oświetlenie LED ma wiele zalet, które sprawiają, że jest coraz chętniej wybieranym. Najważniejszą jest znacząco niższy pobór energii przy wyższej wydajności świetlnej niż klasyczne żarówki. Lampy LED mogą pobierać nawet o 80% mniej prądu, a to sprawi, że nasze rachunki za prąd będą zdecydowanie niższe. Oprócz aspektu finansowego musimy również pamiętać, że oświetlenie LED jest dużo bardziej ekologiczne. Kolejną zaletą tego typu oświetlenia jest dłuższa żywotność żarówek LED. Może ona wynosić nawet 15 tysięcy godzin, przy czym żywotność tych klasycznych to zaledwie 1000 godzin. Mimo tego, że cena pojedynczej żarówki LED jest wyższa niż tradycyjnej to i tak szybko się nam to zwróci. Na tym zalety oświetlenia LED się nie kończą, do tego musimy dołożyć jeszcze:
- różne temperatury barwowe – od zimnej po ciepłą, co daje nam możliwość idealnego dopasowania jej do naszych potrzeb,
- krótki czas zapłonu – żarówki LED w przeciwieństwie do klasycznych nie potrzebują się nagrzać, by z pełną mocą świecić,
- brak nagrzewania się żarówek – te tradycyjne mogą nas nawet poparzyć, co nie grozi nam w LED,
- możliwość zmiany natężenia światła,
- do produkcji LED nie używa się szkodliwych substancji (np. rtęci), dzięki czemu są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.
Kiedy warto wykorzystać tradycyjne oświetlenie w salonie?
Przewag oświetlenia LED nad klasycznym jest dość dużo. To jednak nie znaczy, że tradycyjne źródła światła skazane są na zapomnienie. W niektórych sytuacjach może nam bardziej pasować wybranie klasycznego oświetlenia. Przede wszystkim temperatura barwowa jest korzystniejsza dla naszych oczu i organizmów. Mniej męczy wzrok, jest delikatniejsza i ułatwia nam odpoczynek. Choć oświetlenie LED ma różne temperatury barwowe, to nawet stawiając na ciepłe światło, będzie ono gorsze dla nas niż to, które dają żarówki tradycyjne.
Oświetlenie LED czy tradycyjne, co wybrać do salonu?
W zdecydowanej większości sytuacji do salonu warto wybrać oświetlenie LED. Dziś daje nam ono bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. W sklepach internetowych znajdziemy lampy LED każdego typu: od sufitowych, wiszących, plafonów czy lamp natynkowych i podtynkowych, przez lampy stojące, kinkiety, po lampki nocne. Jeśli dołożymy do tego świetlne girlandy i taśmy LED, zyskujemy ogromne możliwości doboru oświetlenia do wielkości i układu naszego salonu. Możemy kierować się zarówno swoimi upodobaniami, jak i potrzebami. Bo tym, co jest najważniejsze to to, że lampy LED mogą być równocześnie funkcjonalne i modne. Z pomocą tych produktów zaprojektujemy pełne oświetlenie do salonu, które umożliwi korzystanie z pomieszczenia o każdej porze. Będą również pełnić rolę dekoracyjną oraz nastrojową.
Jakie lampy LED sprawdzą się najlepiej w naszym salonie?
Oświetlenie LED do salonu powinno być możliwie zróżnicowane, by poszczególne punkty świetlne wzajemnie się uzupełniały. Niewątpliwie podstawą powinny być lampy sufitowe LED. Mogą to być lampy wiszące, plafony, lampy natynkowe lub podtynkowe. Dodatkowo warto zainstalować w salonie kinkiety LED, szczególnie w okolicy kanapy czy fotela. Jeśli zależy nam na wielofunkcyjnym oświetleniu, w naszym salonie nie może zabraknąć również lamp stojących, które łatwo i szybko przestawimy i wykorzystamy według potrzeb. Nie zapominajmy również o oświetleniu dekoracyjnym. Źródła światła LED mogą dobrze sprawdzić się także w tej roli. Najlepiej postawić w tej roli na świetlne łańcuchy i girlandy. Do wyboru będziemy mieli setki wzorów, które łatwo dopasujemy do aranżacji naszego wnętrza, okazji czy naszych upodobań. Dodatkowo polecamy wykorzystanie w salonie taśm LED. Warto umieścić je w meblach czy do podświetlenia dekoracji ściennych.