W każdym domu są takie miejsca pracy, które nie wymagają elementów dekoracyjnych lub po prostu podczas aranżacji wnętrz nie zwracamy na nie uwagi w kwestiach estetycznych. Do takich miejsc należy na przykład garaż, który głównie służy do przechowywania pojazdów. Takie pomieszczenie potrzebuje oświetlenia praktycznego, ponieważ w nich od czasu do czasu majsterkujemy przy samochodach lub rowerach. Główne dzienne światło może być niewystarczające, przez co będziemy potrzebować dodatkowego oświetlenia strefy gospodarczej. Z artykułu dowiesz się, jakie oświetlenie dobrać do domowego garażu.
Dlaczego oświetlenie garażu jest ważne?
Po pierwsze odpowiednie doświetlenie domowego garażu jest szczególnie ważne, jeśli zapada zmrok, a my chcemy wjechać bezpiecznie do środka. Oczywiście to nie jest jedyny powód zastosowania światła w strefie gospodarczej, ponieważ podczas naprawiania samochodu lub innych pojazdów, czy w nocy, czy w dzień dodatkowe oświetlenie może okazać się bardzo przydatne. Zdarza się, że w takich pomieszczeniach jest bardzo dużo przestrzeni, dzięki temu można na przykład zamontować worek treningowy lub sprzęty siłowe, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał i będziemy mogli swobodnie poćwiczyć. Wybierając źródło światła do garażu, warto zastanowić się, do czego tak naprawdę będzie służyło pomieszczenie, aczkolwiek z pewnością konieczne będzie zastosowanie zróżnicowanego oświetlenia.
Jakie strefy garażowe należy oświetlić?
Naturalne światło w takich pomieszczeniach jak garaże jest bardzo rzadko spotykane. Nawet jeśli znajdują się w nich okna, to najczęściej są niewielkie, dlatego oświetlenie w nocy, czy też w dzień może okazać się pomocne. Przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo, czy komfort domowników, warto wybrać lampy uzupełniające całe wnętrze. Zatem jakie oświetlenie wybrać do garażu? Oczywiście takie, które doświetli każdy ciemny zakamarek domowego kącika dla miłośników motoryzacji. Warto zastosować oświetlenie LED na przykład w takich miejscach jak:
- domowy stół warsztatowy,
- pralnia,
- szafa z przetworami,
- łączące wejście garażowe na przykład od klatki schodowej,
- miejsce na treningi,
- wjazd do garażu.
Dużo zależy oczywiście od tego, jakie strefy znajdują się w garażu, ale i do czego będzie służyła część gospodarcza. Jeśli tylko do przechowywania samochodu, to z pewnością wystarczy lampa garażowa montowana na ścianach i przy wjeździe do garażu. Natomiast, jeśli jest to duża powierzchnia i chcemy dodatkowo ćwiczyć lub zagospodarować to miejsce o kolejne stanowiska pracy, jak pralnia, czy suszarnia, to należy pomyśleć już o solidniejszych i precyzyjniejszych lampach warsztatowych w garażu.
Jaka powinna być barwa światła?
Najczęściej w garażu stosuje się barwy jasne lub naturalne, ponieważ dzięki temu wszystko staje się bardziej widoczne. Naturalne światło jest zbliżone do dziennego, dzięki temu oczy nie są zmęczone, natomiast zimna zdecydowanie pobudzi do działania i pomoże w koncentracji podczas chociażby naprawiania samochodu.
Jaka powinna być oprawa lampy garażowej?
Oświetlenie LED garażu i jego oprawa powinna być przede wszystkim bezpieczna, ale i spełniać wysokie standardy jakości. Oprawa lampy LED powinna być szczelna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Czy czujnik ruchu w garażu, to dobry pomysł?
Zdecydowanie tak! Szczególnie jeśli wybieramy się do garażu zimową i ciemną porą, a na powierzchni jest dość ślisko, to oświetlenie zapalające się automatycznie może okazać się bardzo pomocne. Co więcej, nie będziemy zmuszeni do ciągłego włączania i wyłączania światła, a taka automatyzacja podświetlenia zapewni oszczędność w zużyciu energii elektrycznej.
Jakie są rodzaje lamp LED do garażu?
Poszukując oświetlenia do domowego garażu, można spotkać się z ogromnym wyborem lamp i innych akcesoriów na rynku. Najważniejsze jest jednak, aby skupić się na doświetleniu niektórych ważnych punktów pomieszczenia gospodarczego, szczególnie podjazdu, czy stołu warsztatowego. Do wyboru najczęściej mamy takie źródło światła jak:
- taśmy LED – można je zamontować wokół garażu lub pod sufitem wewnątrz pomieszczenia,
- lampy halogenowe – światło wydobywające się z takiego oświetlenia jest zdecydowanie mocniejsze, dlatego idealnie nadaje się do oświetlenia stołu roboczego,
- lampa sufitowa – można ją zastosować, aczkolwiek najlepiej ją załączać, gdy w garażu nie ma samochodu, w innym przypadku zasłoni światło i wciąż nie będzie wystarczająco dużo światła,
- kinkiety – jest to jeden z najlepszych wyborów do oświetlenia domowego garażu, ponieważ zamontowane po bokach ścian zapewnią wystarczającą ilość światła.
Oświetlenie w garażu nie musi stanowić dekorację, wystarczy, że będzie praktyczne i oświetlało całą powierzchnię w trakcie różnych prac wykonywanych w tym pomieszczeniu. Najważniejsze jest, aby domowy mechanik miał zapewnione bezpieczeństwo, jakość i solidność pracy, dlatego należy kierować się głównie kwestiami technicznymi podczas wyboru odpowiedniego oświetlenia warsztatu.