Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Styl vintage to sposób na nietuzinkowe, a zarazem bardzo dalekie od kiczu lub przesady wykończenie wnętrza. Inspiracja przeszłością, klasycznymi formami, zamiłowanie do interesujących przedmiotów to kwintesencja stylu vintage. Może być on podawany w drobnych dawkach, w postaci kilku przywołujących na myśl  niedawną przeszłość przedmiotów, a może także stanowić motyw przewodni w aranżacji mieszkania. W obu przypadkach będzie wzbogacał kompozycję o pierwiastek wyjątkowości i niepowtarzalności. 

Czym jest styl vintage?

Vintage to miłość do detali opowiadających swoją historię, to nieco melancholijne i bajkowe zapatrzenie w przeszłość. Przedmioty w stylu vintage swój urok czerpią z niedopowiedzenia, są niemymi cytatami z czasów, które już nie wrócą.

Kluczowym elementem tego niebanalnego stylu jest brak przesady i dosłowności, dlatego też celem nie jest pełna, historyczna stylizacja przestrzeni. Styl vintage najlepiej zaprezentuje się jako klucz doboru dodatków, idealnie w tej roli może sprawdzić się oświetlenie. Oświetlenie w stylu vintage staje się wtedy przemyślanym i wyszukanym sposobem na połączenie starego z nowym.

1. Przywróć życie starym lampom!

Aby umieścić lampę vintage we wnętrzu, można spróbować własnych sił podczas poszukiwań na targu staroci, aukcji internetowych, ale także na rodzinnego strychu. Taka lampa najprawdopodobniej będzie wymagała odnowienia i pewnej dozy kosmetyki, ale jest to nieodłączny element stylu vintage, który fascynuje się rzeczami nieco zniszczonymi, noszącymi na sobie znaki czasu. Ważne, by lampa miała w sobie to coś, czego nie można znaleźć w żadnym nowoczesnym projekcie.

2. Lampy vintage sprawdzą się jako oświetlenie miejscowe

Trudno byłoby znaleźć detal o większym potencjalne do pełnienia roli oświetlenia miejscowego niż lampy vintage. Miejscowe doświetlanie przestrzeni ma na celu punktowe skierowanie światła na obszar, gdzie wykonywana jest jakaś czynność wymagająca dodatkowej porcji luksów. Może to być wysoka lampa umieszczona przy kąciku czytelniczym, lampka nocna postawiona przy łóżku lub też lampa mająca za zadanie doświetlić te części pomieszczenia, które mają wysunąć się na pierwszy plan. Jeżeli w tej roli zostanie użyta lampa w stylu vintage, zyskamy nie tylko doświetlenie przestrzeni, ale także efektowną dekorację, służącą jako tak zwany statement piece. Wyeksponowanie lampy vintage w roli miejscowego oświetlenia będzie dobrym rozwiązaniem dla osób ostrożnie wprowadzających ten styl do swojego wnętrza. 

3. Żyrandole w stylu vintage to klasyki do każdego typu wnętrza

Choć można pomyśleć, że akcent taki jak żyrandol może być bardzo zdecydowanym pójściem w stronę inspiracji konkretnym stylem – nic bardziej mylnego! W przypadku stylu vintage taki element wystroju będzie świetnie prezentował się na tle minimalistycznego, surowego wystroju. Elementy stylu vintage przemycone w jasnych i stonowanych wnętrzach stanowią wzbogacenie jednostajnej kompozycji o interesujące detale, nadające przestrzeni osobistego charakteru. Bogato zdobiony lub ciekawy w swej formie, efektowny żyrandol w stylu vintage odnajdzie się świetnie także w stylu pop artowym czy glamour.

4. Wprowadź oświetlenie vintage do przestrzeni industrialnej

Styl przemysłowy ma wyjątkowo specyficzny charakter, będący przeciwieństwem romantycznych i eterycznych aranżacji. Jednakże, uzupełnienie go o lampę w stylu nawiązującym do przeszłości będzie świetnym pomysłem na łagodne rozładowanie surowości pomieszczenia. W tej roli najlepiej sprawdzą się lampy vintage inspirowane bądź pochodzące z okresu PRL

5. Wyeksponuj klasyczne żarówki

Czy to nie nazbyt oczywiste? Bynajmniej – klasyczny kształt żarówki Edisona nosi wszelkie znamiona stylu vintage. Użyte w odpowiednim miejscu będą subtelnym elementem o dużym potencjale aranżacyjnym. Lampy z odsłoniętymi, klasycznymi żarówkami, zawieszone na długich przewodach będą prezentowały się w pełnej krasie na stanowiskach takich jak oświetlenie nad wyspą kuchenną czy też, w nieco większej wersji, jako oświetlenie wysokiego korytarza.  Wybierając żarówki Edisona do naszego mieszkania, zwróćmy uwagę na kolor emitowanego przez nie światła – w bardzo jasnej wersji może być ono uciążliwe dla osób o wrażliwych oczach.

6. Zaproś vintage do miejsca pracy

Urządzając stanowisko pracy, można w łatwy sposób zawrzeć w jego aranżacji stylową lampę bankierską w stylu vintage. Chyba nikomu nie trzeba jej przedstawiać – zielony klosz, złote wykończenie, klasyczny łańcuszek do zapalania lampy. Ten luksusowy i wytworny detal można potraktować z przymrużeniem oka i wybierając inną wersję kolorystyczną umieścić ją w zupełnie nowoczesnym biurze.

Pamiętaj, że moc dodatków w stylu vintage kryje się w szczypcie fantazji i ekstrawagancji. Cały urok stylizacji nawiązującej do vintage będzie polegał na stworzeniu niepowtarzalnego wnętrza, którego nie zobaczymy w żadnym z modnych katalogów. Aby osiągnąć ten efekt, potrzebna będzie odwaga oraz indywidualistyczne podejście. Vintage to nie tylko sentymentalne bibeloty, ale także przedmioty nietypowe i osobliwe.

[Ocena: 0 Średnia: 0]