Autor:
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]
Na etapie urządzania wnętrz do podjęcia zawsze jest wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór oświetlenia, które w danym pomieszczeniu sprawdzi się najlepiej. Zazwyczaj decydujemy się na tzw. pewniaki, które zagwarantują dużą ilość światła, czyli spełnią swoją podstawową funkcję. Rynek jednak obecnie oferuje mnóstwo innych, ciekawszych i równie funkcjonalnych rozwiązań. Poznaj zalety lampy stojącej do salonu i dowiedz się, dlaczego jest to idealny dodatek do Twojego wnętrza.

Brak konieczności inwazyjnego montażu stojącej lampy podłogowej

Jest to podstawowa i najważniejsza zaleta kupna lampy stojącej do salonu. Tuż po jej zakupie, można ją od razu użytkować, ponieważ wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce, kabel od zasilania wpiąć do kontaktu i gotowe. Wszystkie inne rodzaje lamp, takie jak kinkiety, żyrandole czy plafony również są niezawodnymi wariantami, jednak ich montaż jest bardziej inwazyjny. Wiąże się z koniecznością wcześniejszego przygotowania odpowiednich przyłączy, które – aby wszyscy wyglądało estetycznie – muszą być ukryte w suficie lub ścianach. Co więcej, niezbędne jest obmyślenie i przygotowanie miejsca na włączniki oświetlenia. Wszystko to wiąże się z dodatkową pracą, czasem, który musi być na nią przeznaczony oraz pieniędzmi – które idą na poszczególne materiały.

Może tu, a może tam – czyli łatwość przestawienia lampy stojącej w dogodne miejsce

Ta kwestia jest kolejną, równie ważną zaletą stojących lamp podłogowych, połączoną nieco z poprzednim punktem. Brak „stałego” montażu lampy oznacza możliwość łatwego i bezproblemowego przestawiania jej w inne miejsce. Dzięki temu, po jej zakupie nie jesteśmy zmuszeni do dokładnego przemyślenia, gdzie najlepiej byłoby ją lampę. W momencie, gdy zachodzi taka potrzeba, wystarczy lampę podłogową odpiąć od zasilania i przestawić ją tam, gdzie będzie w danej chwili niezbędna. Umożliwi to także zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ „mobilność” tego rodzaju oświetlenia zapobiega konieczności zakupu kolejnej lampy, gdy chwilowo okaże się potrzebna w innym pomieszczeniu.

Możliwość dopasowania lampy podłogowej do indywidualnych potrzeb użytkownika

W momencie wybierania lampy warto przemyśleć, jak dokładnie chcemy, aby wyglądała. Ważne jest to, ponieważ warto, aby lampa stojąca pasowała do wystroju danego wnętrza. Istotne są też tutaj kwestie indywidualnych upodobań, ponieważ niektórzy wolą, aby światło wytworzone przez lampę padało w dół, inne osoby natomiast preferują oświetlenie skierowanie w stronę sufitu. Nie ma tutaj zasady, która opcja jest dobra, a która zła. Wszystko zależy od potrzeb i wizji użytkownika. Jeśli czytając książki lubisz, gdy światło pada wprost na kartki, lepiej wybrać opcję pierwszą. Kiedy natomiast wolisz nieco bardziej rozproszone promienie czy nawet jedynie delikatną poświatę – wariant drugi będzie idealny. 

Dla każdego coś fajnego – bogactwo wzorów i kolorów stojących lamp podłogowych

Lampy stojące są dodatkiem samym w sobie. Zapewniają nie tylko korzyści funkcjonalne, tzn. oświetlenie wnętrza, ale także wizualne. Dobrane odpowiednio do stylu danego pomieszczenia zapewniają elegancką spójność i mogą być symbolem smaku, jaki towarzyszył osobom urządzającym pokój.

Nowoczesne lampy stojące

Ten rodzaj oświetlenia do salonu jest obecnie najczęściej wybieraną opcją. Nowoczesne lampy podłogowe przyjmują różne kształty i formy, jednak ich elementem wspólnym jest prostota. Często nie jest ona zauważalna na pierwszy rzut oka, jednak umiarkowanie w kolorystyce, tzw. ograniczenie się do bieli, czerni czy szarości już jest jej oznaką. Ciekawym i niecodziennym rozwiązaniem, które świetne wpasuje się w wystrój nowoczesnych wnętrz, jest lampa podłogowa, stojąca na tzw. trójnogu.

Klasyczne lampy podłogowe

Mówiąc o klasycznych lampach stojących mamy na myśli te, które funkcjonują na rynku już od lat. Są to popularne niegdyś lampy z dużymi abażurami, tylko w tym przypadku – w nieco nowocześniejszym wydaniu. Obecnie dostępnych jest do wyboru wiele wariantów kloszy, które wyróżniają się nie tylko kolorem czy wzorem, ale również kształtem. Mogą być bowiem zarówno okrągłe, owalne, jak i kwadratowe czy falowane. 

Lampa stojąca w stylu boho

Jedną z ciekawszych propozycji jest lampa stojąca w stylu boho. Jest ona zbliżona wyglądem do wcześniej wspomnianych lamp klasycznych, jednak różnica polega na tym, że w tym przypadku abażur wygląda zupełnie inaczej. Przyjmuje on bowiem postać plecionego klosza, który często jest dodatkowo zdobiony różnego rodzaju frędzelkami. Drugą opcją jest abażur materiałowy, na który naszyta jest delikatna, ozdobna koronka, charakterystyczna dla tego stylu. 

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prawidłowe oświetlenie kuchni w stylu prowansalskim
Jak oświetlić wnętrze w stylu prowansalskim?

Zamknij