Autor:
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Największą zmorą mieszkań w Polsce są najczęściej niskie pomieszczenia. Kiedy więc mamy styczność z wysokim stropem, nie zastanawiamy się nawet nad problemami z tym związanymi. Wbrew pozorom, są one spore. W takich wnętrzach zmienia się perspektywa. Wszystko wydaje się mniejsze, za niskie, a powyżej normalnej wysokości ściany świecą pustkami. Co zrobić, żeby temu zapobiec? Wystarczy wybrać odpowiednie lampy.

Zwisy i lampy wiszące pomysłem na wysokie wnętrza

Lampy wiszące są pierwszym rozwiązaniem, jakie prawdopodobnie przyjdzie nam do głowy. Jest to świetny pomysł, ponieważ wybrany odpowiednio zwis może być nie tylko dobrym źródłem światła, ale też zapełnieniem pustki na suficie. Jak więc mieć pewność, że wybierzemy dobre oświetlenie do wysokiego pomieszczenia? Najważniejszym, co trzeba sprawdzić przy zakupie lampy wiszącej, jest jej maksymalna wysokość. Jeśli wybierzemy za krótką, lampa nie tylko nie będzie widoczna, ale też nie zapewni wystarczającej ilości światła w pomieszczeniu. Jaka jest idealna wysokość? Nie ma na to pytanie konkretnej odpowiedzi. Najlepiej jednak sprawdza się jedna zasada. Stań w jednym końcu pokoju i patrz na ścianę naprzeciwko, nie odchylając głowy. Spód lampy powinien być przez ciebie wtedy widoczny, jeśli nie jest, możliwe, że wisi za wysoko. Kolejnym ważnym punktem do sprawdzenia jest wielkość. Klosz powinien być szeroki, żeby nie zginął w pomieszczeniu. Jeśli podobają nam się mniejsze rozwiązania, nie musimy się martwić. Można je wybrać, ale najlepiej się sprawdzą, jeśli będzie ich kilka. Będziemy mieć wtedy wrażenie, jakby były większe. Dadzą też różnorodność na suficie, przez co pomieszczenie nie będzie się wydawało niezagospodarowane.

Żyrandole – wieloletnie rozwiązanie w wysokich pomieszczeniach

Żyrandole od lat są rozwiązaniem stosowanym w wysokich pomieszczeniach. Można je spotkać w zamkach i starych kościołach. Jest ku temu powód. Najczęściej tego typu oświetlenie jest duże, co zapewnia wypełnienie górnej części pokoju. Poza tym dzięki mnogości punktów świetlnych zapewnia dobre oświetlenie, nawet jeśli nie wisi wystarczająco nisko. Nie jest to jednak rozwiązaniem dla wszystkich. Ciężko jest dobrze zaaranżować żyrandol, żeby w swoim domu nie osiągnąć efektu wyżej wspomnianego zamku. Większość żyrandoli, nawet tych nowoczesnych, pasuje do wnętrz eleganckich, eklektycznych albo minimalistycznych. Muszą być najciekawszym punktem w pomieszczeniu, inaczej giną wśród dodatków, albo wyglądają, jakby nie pasowały do reszty pomieszczenia. Pomimo tych minusów, żyrandole są idealnym sposobem na wypełnienie przestrzeni w wysokim mieszkaniu. Warto więc o nich pomyśleć przy wyborze lamp.

Szklany żyrandol na wysokim suficie w sypialni

Kinkiety jako światło dodatkowe

Oprócz światła głównego, w tego typu pomieszczeniach warto pomyśleć o oświetleniu dodatkowym. Często jeden punkt świetlny nie wystarcza na oświetlenie wszystkich potrzebnych nam stref. Żeby je doświetlić, najlepiej sprawdzą się kinkiety. Mogą dostarczyć światło tam, gdzie lampa sufitowa nie mogłaby dotrzeć. Jeśli więc boimy się, że główne oświetlenie jest za wysoko, wystarczy dodać kinkiety przy kluczowych miejscach pomieszczenia. Dodatkowo, jeśli wydaje nam się, że mieszkanie jest za wysokie, dzięki lampom na ścianie można je optycznie pomniejszyć. Wystarczy umieścić je wystarczająco nisko. Jeśli je zapalimy, będzie się nam wydawało, że światło z nich padające dochodzi z sufitu. Sprawi to więc wrażenie niższego wnętrza. Myśląc więc nad rozwiązaniami do swojego domu, warto pomyśleć o kinkietach.

Lampy stojące – plan awaryjny przy niedoświetlonym wnętrzu

Często źle wybrane światło główne może być powodem wielu problemów. W wysokim pomieszczeniu skutkuje to niedoświetlonym pomieszczeniem. Takie wnętrze jest wtedy niefunkcjonalne i po zmroku nie zachęca, aby w nim przebywać. Co zrobić, żeby temu zaradzić? Jeśli jesteśmy tuż po remoncie i nie chcemy już niszczyć ścian, żeby zamontować dodatkowe oświetlenie, warto postawić na lampy stojące. Są nie tylko świetną ozdobą, ale mogą być dobrym źródłem światła. Dodając do nich żarówkę o dużej mocy, mamy pewność, że dana strefa będzie dobrze doświetlona. Pomaga w tym też fakt, że lampy stojące są najczęściej na wysokości naszych oczu, co daje nam pewność, że oświetlą pomieszczenie tak dobrze, jak zawieszony kinkiet.

[Ocena: 0 Średnia: 0]