Autor:
Kategoria: Kącik porad
Tagi:
Modyfikowany: 17.08.2021
[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przedpokój pełni rolę łącznika i pomieszczenia przejściowego. W mieszkaniach zazwyczaj wchodzimy do niego wprost z klatki schodowej, bez dodatkowych przedsionków czy stref ochronnych. To właśnie tu goście pierwszy raz mogą poczuć klimat panujący w naszym domostwie, dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie, które zapewni wygodę i będzie pasowało do reszty otoczenia. W poniższym artykule zawarliśmy krótki poradnik o tym, jak wybrać lampy do przedpokoju, a także przedstawiliśmy kilka oświetleniowych propozycji, które świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Zapraszamy do lektury!

Planowanie oświetlenia w przedpokoju – zacznij już podczas remontu

Oświetlenie do przedpokoju, które zadowoli nie tylko gości, ale również będzie odpowiadało potrzebom lokatorów, warto zaplanować jeszcze podczas remontu. Każda zmiana położenia lampy łączy się z wprowadzaniem poprawek w instalacji. Warto też skonsultować się z fachowcem, a także wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • długość przedpokoju – od wymiarów pomieszczenia zależy ilość potrzebnych lampek;
  • wysokość przedpokoju – niskie pomieszczenie wymaga lamp zamocowanych tuż przy suficie, a w przypadku wysokiego wnętrza można eksperymentować praktycznie ze wszystkimi modelami;
  • ilość i rodzaj źródeł światła – jeśli przedpokój jest oświetlany w ciągu dnia naturalnie, to dobierzmy zimne żarówki. Pozwoli to doświetlić wnętrze bez efektu odcinania. Z kolei w ciemnych korytarzach lepiej sprawdzą się ciepłe źródła światła, które zapewnią przytulny klimat. Pamiętajmy również o długości korytarza, im dłuższy, tym więcej lampek powinniśmy zamontować.

Urozmaicone oświetlenie w przedpokoju – pomyśl nad sprytnym rozwiązaniem

Kupując lampy do przedpokoju, nie nastawiajmy się tylko na jeden rodzaj. Długie i małe pomieszczeni rządzą się innymi prawami i lepiej postawić na nowinki technologiczne niż klasyczne plafony i inne małe lampy sufitowe. Świetnie sprawdzą się LEDowe kinkiety, taśmy ukryte w szafie i lampy pająki, których ramiona można zamocować w kilku punktach. Do sprawdzonych rozwiązań należą również reflektory LED, które można umieścić wzdłuż korytarza, co zapewni równomierne rozmieszczenie światła. Jeśli w przedpokoju planujemy duże lustro, to warto pomyśleć o dodatkowym świetle w jego okolicach, pozwoli to komfortowo z niego korzystać.

Przedpokój ze schodami – jak go oświetlić?

Przedpokój ze schodami nie wymaga dużych zmian w instalacji elektrycznej, jednak weźmy pod uwagę, że potrzebuje kilku dodatkowych punktów oświetleniowych. Świetnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest kinkiet na półpiętrze, który można dopasować wedle zapotrzebowania na światło oraz reflektory LED umieszczone nieco nad stopniami. Można połączyć je z czujnikiem ruchu, co zagwarantuje zawsze jasną klatkę schodową.

Dodatkowe źródła światła w przedpokoju – nietypowa dekoracja 

Przedpokój pokaźnych rozmiarów zazwyczaj mieści w sobie nie tylko wieszaki na ubrania i lustro, ale często są to również szafki i różnego typu organizery, które mieszczę w sobie wszystkie przedmioty mogące przydać się w razie nagłego wyjścia. W pomieszczeniach przejściowych spotkamy także półki na buty i różne stojaki. Aby uniknąć długiego szperania w poszukiwaniu potrzebnego przedmiotu, warto mieć pod ręką włącznik i dodatkowe światło. Sprawdzą się tutaj ozdobne lampy podłogowe i lampy stołowe, które możemy postawić na meblach i przy okazji doświetlić okolicę lustra.

Oświetlenie z regulacją natężenia światła do przedpokoju

Niezmiernie przydatnym rozwiązaniem są lampy z możliwością regulacji natężenia światła i temperatury barwowej. Przydają się w przedpokojach, do których w ciągu dnia wpada naturalne oświetlenie z innych pomieszczeń. Dzięki regulacji możemy dopasować sztuczne oświetlenie do sytuacji, a nawet zaprogramować jego czasowe wyłączanie się, o ile wyposażymy sieć w potrzebne elementy. Najwygodniejsze są przełączniki w formie pokrętła, które zdecydowanie ułatwiają sterowanie oświetleniem.

Co daje taka regulacja? Dzięki niej nie będziemy zmuszeni wybierać pomiędzy światłem pasującym do otoczenia za dnia a lampkami podkreślającymi przytulność wnętrza.

Trafione oświetlenie do przedpokoju – lampa czy halogeny?

Projektując oświetlenie do przedpokoju, nie musimy ograniczać się tylko do tych dwóch typów lamp. Czasami najlepsze rozwiązanie to takie, na które nie zwracamy uwagi, dlatego warto przyglądać się nietypowym rozwiązaniom oferowanym przez sklepy z oświetleniem.

Klasyczna lampa sprawdzi się świetnie w małych wnętrzach, w których przedpokój nie zajmuje dużej przestrzeni, z kolei halogeny będą pasować do długich korytarzy i klatek schodowych – dzięki tym lampkom zaoszczędzimy miejsce i optycznie powiększymy pomieszczenie, ponadto efekt podkreślą lustra, które dodatkowo rozjaśnią otoczenie.

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lampy neony w domu
Neon do mieszkania – w jakim stylu sprawdzi się najlepiej?

Wielkie miasta, które nocą rozpalają się tysiącem świateł. Każdy z nas chociaż raz podziwiał taki widok. W ostatnim czasie coraz...

Zamknij