Autor:
Tagi:
[Ocena: 0 Średnia: 0]

Trendy ostatnich lat pokazują, że odchodzimy od obszernych żyrandoli zasłaniających źródło światła. Skłaniamy się natomiast ku minimalizmowi, szukając jednocześnie powrotu do przeszłości. Oryginalnym rozwiązaniem, z którego korzysta wielu architektów wnętrz, są lampy wzorowane na żarówce Edisona. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się, jak one wyglądają, skąd ich popularność i do jakich wnętrz pasują żarówki dekoracyjne Edisona w stylu retro. 

Żarówka, ale czy na pewno Edisona? 

Thomas Alva Edison — amerykański przedsiębiorca i wynalazca fonografu, krzesła elektrycznego… ale czy na pewno żarówki? Oficjalnie to jemu przypisuje się to osiągnięcie. W tle słychać jednak zarzuty i wiele kontrowersji mówiących, że Edison był oszustem zbierającym zasługi innych twórców. Jednym z takich był Brytyjczyk Joseph Swan, który już w 1878 roku opatentował świetlówkę. Udoskonalenie jej rok później przez Amerykanina sprawiło, że od tego czasu możemy mówić o przełomie w historii ludzkości. Stworzył system zasilania i zwiększył jego żywotność. Przedsiębiorczość Edisona i przeprowadzenie skutecznej akcji marketingowej wynalezionego przedmiotu spowodowała, że ludzie zapomnieli o jego konkurencji i jemu przypisali wynalezienie żarówki. 

Lampy Edisona jako wyraz wdzięczności 

Dwa stulecia temu, dla wielu osób wyobrażenie o możliwości kontrolowania światła przy pomocy żarówki wydawało się niemożliwe. Z tego powodu Thomas Edison i jego poprzednicy często uważani byli za szaleńców lub marzycieli. Twórcy ostatecznie zmienili losy świata. Dzięki temu dokonaniu siedzimy obecnie w oświetlonym pokoju, biurze czy kawiarni. Dzisiejsza żarówka jest znacznie bezpieczniejszą wersją od tej z 1879 roku. Pierwotna postać stała się jednak wzorem do tworzenia popularnych lamp, tzw. lamp Edisona. Uznajmy to jako wyraz wdzięczności względem żarówki wynalezionej w XIX wieku. 

Żarówka Edisona LED, czyli spotkanie XIX wieku z XXI

Świetlówka doczekała się energooszczędnej wersji LED. Współczesny wariant pozwala na dobór koloru światła. Najlepiej sprawdzi się pomarańczowy. Odda on prawdziwy klimat tego przedmiotu. Żarówka Edisona LED jest przyjazna dla środowiska, nie nagrzewa się i odznacza się długą żywotnością. Techniczne zalety w połączeniu z niebanalnym designem to rozwiązanie dla wyjątkowych mieszkań. 

Gwint E27 w żarówce Edisona

Przy zakupie żarówki, mamy do wyboru kilka opcji. Dostępne są warianty o różnym kształcie, kolorze i intensywności przepuszczanego światła. Różnica jest także w gwincie. O tym informują nas skróty, np. E5, E11, E27. Co to tak właściwie oznacza? Litera „e” odnosi się do wynalazcy żarówki Thomasa Edisona. Liczba oznacza natomiast wielkość gwintu. Popularny gwint E27 najczęściej można spotkać w lampach Edisona.  

W jaki wnętrzach sprawdzi się żarówka dekoracyjna Edison w stylu retro? 

Żarówka dekoracyjna Edison w stylu retro jest idealnym uzupełnieniem wnętrz loftowych. Pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale również praktyczne w postaci oświetlenia pokoju. Styl industrialny nawiązuje do starych hal przemysłowych i surowych materiałów. Przy urządzaniu tego typu mieszkań należy kierować się zasadą: mniej znaczy więcej. Lampa Edisona to definicja prostoty i minimalizmu. Znajdzie swoje zastosowanie również w mieszkaniach nowoczesnych, jak i tych inspirowanych latami 50. XX wieku. Żarówka dekoracyjna w stylu retro to pomysł na oświetlenie kuchni, salonu, jak i łazienki. 

Skąd popularność lamp tworzonych na wzór żarówki Edisona?

Lampy Edison sufitowe vs lampy Edison stojące 

W ofercie sklepów dostępne są zarówno lampy Edisona stojące, jak i lampy Edisona sufitowe. Mają one przezroczystą obudowę, a wewnątrz wypełnione są drutem. Subtelnie rozpraszają światło, wprowadzając do domu ciepłą atmosferę. Często świetlówkę pokrywa geometryczny lub metalowy klosz. Przy równie popularnych ramionach pajączka, świetlówki wiszą obok siebie w nieregularnych odstępach i na różnych wysokościach. 

Lampy Edisona stojące to rozwiązanie dla kącika czytelniczego, biura lub pokoju nastolatka. Wybierając żarówki dekoracyjne w stylu retro, należy zachować umiar. Zbyt duża ilość ich w domu może zepsuć cały ich urok. Efektowny i oryginalny charakter aranżacji otrzymamy, umieszczając lampę Edisona sufitową nad wyspą lub barem kuchennych.

Jeśli chcemy umilić sobie letnie wieczory, warto w ogrodzie lub na balkonie zawiesić lampy Edison typu girlandy. Nadadzą one przytulnego charakteru na zewnątrz naszego domu, co zamieni nasze spotkania z przyjaciółmi w magiczne chwile. Wyjątkowego klimatu, żarówki dekoracyjne retro wprowadzą także na weselach lub innego rodzaju przyjęciach. 

[Ocena: 0 Średnia: 0]
Przeczytaj poprzedni wpis:
6 pomysłów na oświetlenie w stylu vintage
6 pomysłów na oświetlenie w stylu vintage

Zamknij